Z roku na rok liczba zdarzeń drogowych w mieście Skawina lawinowo rośnie!

[AKTUALIZACJA 21 stycznia 2019 r.] Stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Skawinie ulega pogorszeniu. Według danych Komendy Głównej Policji publikowanych dla miasta Skawina liczba zdarzeń drogowych (tj. wypadków, kolizji i wykroczeń) niestety rośnie z roku na rok. Jeżeli na początku dekady odnotowano spadek liczby zdarzeń to od roku 2014 ich liczba wzrasta. W 2017 r. odnotowano już 292 zdarzenia drogowe (wzrost o 24 procent w stosunku do roku 2016). Prognozy w kolejnych roku nie są optymistyczne. Szacuje się że w 2018 r. może mieć miejsce prawie 358 zdarzeń drogowych. KGP jeszcze nie ma pełnych danych za rok 2018. Wiemy tylko, że w całym kraju wzrosła liczba zabitych w stosunku do roku poprzedniego (śmierć poniosło 2,843 tys. osób.).

Z pewnością pogorszenie stanu bezpieczeństwa w Skawinie spowodowane jest gwałtownym wzrostem dopuszczonych do ruchu pojazdów nowych i używanych (wzrost o 49% liczby pojazdów zarejestrowanych od początku roku 2014 do końca 2018 r.). Przyczyn pogorszenia stanu bezpieczeństwa należy również upatrywać w zachowaniu uczestników ruchu drogowego, czego negatywnym przykładem jest odnotowanie 21 przypadków najechania na pieszego w 2017 r. Najczęstszym jednak zdarzeniem na skawińskich drogach jest zderzenie pojazdów.

W kolejnych latach jak na razie nic nie wskazuje aby tendencja wzrostowa mogła ulec zahamowaniu, a zakładane cele w zakresie bezpieczeństwa zostały osiągnięte. W 2017 r. na skutek wystąpienia zdarzeń drogowych w Skawinie ucierpiały 33 osoby (1 ofiara śmiertelna, 13 ciężko rannych, 10 lekko rannych). Z tego względu rok ten należy uznać za najbardziej tragiczny w analizowanym okresie. Kolejne “konferencje” bezpieczeństwa (i wnioski z nich płynące) z udziałem przedstawicieli władz, w tym radnych, policji, SM czy mieszkańców organizowane w Skawinie nie doprowadzają do poprawy sytuacji.

Odnotowywana dodatnia dynamika zmian liczby zdarzeń drogowych w Skawinie znacząco wzrosła, szczególnie od roku 2014 r.

Na bazie prognozowanych danych za 2018 r., szacuje się, że dynamika zmian nie ulegnie spowolnieniu, lecz przeciwnie – jeszcze bardziej przyspieszy. Jednak dopiero pełne dane za 2018 r. udostępnione przez KGP pozwolą potwierdzić niekorzystne tempo zmian liczby zdarzeń drogowych. Przyczyną tego zjawiska jest wysokie natężenia ruchu drogowego w gminie (np. DK 44 średnio przemieszcza się ponad 31 tysięcy pojazdów na dobę, badania zlecone przez Urząd Miasta Krakowa w 2017 r.).  Warto nadmienić, że w ostatnim okresie wzrosła również liczba osób korzystających z jednośladów, które włączyły się do ruchu drogowego. Niekorzystne tendencje mogą się więc znacząco nasilić.

Należy podkreślić konieczność wprowadzenia pilnych zmian w sferze infrastruktury drogowej oraz zachowaniach uczestników ruchu drogowego. Bez tego rodzaju działań stan bezpieczeństwa na skawińskich drogach (Tabela 1) nie ulegnie poprawie w kolejnych latach, czego można byłoby sobie życzyć w Nowym Roku 2019.

Poniżej zestawienie niebezpiecznych dróg i ulic w gminie Skawina za rok 2017:

Link: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1Egujroj3M5tD0eFWiMLR9Oi-NDKa5NyC&ll=49.95752633097021%2C19.765934332128836&z=13

Najniebezpieczniejsze ulice w Skawinie w roku 2017:

Publikacja artykułu powstała w ramach inicjatywy społecznej Lepsza Gmina Skawina (LGS).

O tym, że liczba ofiar na polskich drogach w roku 2018 w porównaniu do 2017 wzrosła można przeczytać na stronie:

Wstępne dane: W 2018 roku na drogach więcej zabitych niż w roku poprzednim

AKTUALIZACJA (21 stycznia 2019 r.):

Najniebezpieczniejsze skrzyżowania w mieście Skawina w 2017 r. 

8 response to "Z roku na rok liczba zdarzeń drogowych w mieście Skawina lawinowo rośnie!"

  1. Przez: czytelnik Zamieszczono: 1 listopada 2019

    Nie ten jest bogaty kto ma dużo pieniędzy. Wystarczy rzut okiem na budżet gminy przychody i wydatki. Wpływy z podatków, ulgi dla dużych firm. Nikt nie pokusił się o zrobienie ulotki na wzór krakowskiej. Ile kosztuje utrzymanie oświaty, dróg, zieleni, placówek kultury, administracji, komunikacji itd, Może celowo.

  2. Przez: Zenek Zamieszczono: 21 stycznia 2019

    Rozwiązaniem mogą być ronda zamiast światel ale to pieśń przyszłości. Przejeżdżanie na czerwonym jest nagminne, Wyjątkowo niebezpieczne przy Rossmanie, gdzie kierowcy szybko startują z ul. 29 Listopada (krótki cykl świateł). i piesi mają mało czasu na przejście.

  3. Przez: andrzej Zamieszczono: 20 stycznia 2019

    Rocznie przejeżdżam ok. 35 tys. km. Jadąc przez Skawinę mam gęsią skórkę, skrzyżowanie ulic Krakowskiej i Popiełuszki (,światła pod cmentarzem) przejeżdżam z duszą na ramieniu. Większość kierowców jedzie na późnym żółtym, czyt. czerwonym a na klakson reagują środkowym palcem. Szczególnie panie. I tak się składa, że brak jest reakcji Policji na takie zachowania. Chłopaki wolą stać na parkingu przy cmentarzu i łowić przez lornetkę tych gadających przez telefon czy też bez zapiętych pasów. Skrzyżowanie Popiełuszki i Korabnickiej – zachowania kierowców identyczne.

  4. Przez: analiza Zamieszczono: 18 stycznia 2019

    Przez cały 2018 rok , GDDKiA doświetliła w całym kraju 44 przejścia dla pieszych, trzy przejścia zyskały azyle , zbudowała 58 km chodników i 12 kilometrów dróg rowerowych. Warto przypomnieć, że pod zarządem GDDKiA znajduje się 19,3 tys. km dróg.
    Na kilku kilometrach drogi krajowej przechodzącej przez nasze miasto, miało miejsce ponad sto zdarzeń. Nie da się tego wytłumaczyć wyłącznie dużą ilością samochodów. Lata zaniedbań, brak chodników, dobrych i bezpiecznych przejść dla pieszych, słabe oświetlenie, często brak poboczy i sprawnego odwodnienia drogi.

  5. Przez: czytelnik Zamieszczono: 18 stycznia 2019

    Szacunek dla Info za ogrom pracy włożonej w zebranie i przedstawienie twardych danych . Za podjęcie tamatu BRD na terenie miasta i gminy Skawina w oparciu o pozyskane dane ze źródła. Budowa bezpiecznej infrastruktury drogowej nie nadąża za ilością samochodów które pojawiły się na skawińskich drogach. w bardzo krótkim okresie.

  6. Przez: sk Zamieszczono: 17 stycznia 2019

    Najniebezpieczniejsze ulice w Skawinie w roku 2017:
    Policzmy.
    Zarządca ulic GDDKiA – 103 zdarzenia (4 ulice).
    Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego – 115 zdarzeń ( 21 ulic)
    ZDW – 7 zdarzeń (ul. Hallerów)

  7. Przez: czytelnik Zamieszczono: 17 stycznia 2019

    Trzeba również brać pod uwagę fakt, że zarządcami dróg w przypadku gminy są: GDDKiA (DK44) Zarząd Dróg Wojewódzkich, ZDPK oraz Gmina. Każdy z zarządców odpowiada za bezpieczeństwo na swojej drodze. Największa koncentacja ruchu pieszego i samochodowego jest w cemtrum miasta, tu dochodzi do największej liczby zdarzeń z udziałem pieszych.

  8. Przez: OLo Zamieszczono: 17 stycznia 2019

    chwalimy Skawine za przemysł za to ze gro ludzi z terenu skawiny i nie tylko ma prace wiec do cholery musi Skawine być stać na bezpiecznestwo!! firmy płaca podatki skawina jest wiec bogata…
    ludzie ze wzgledu na korki i droge paliwo coraz czesciej wybieraja rower, bądz pieszo wiec infrastruktura pieszo roewerowa przynajmniej na terenie skawiiny powinna być na najwyzszym poziomie tylko chyba niewielu na tym zależy?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *