Zakończono prace nad Zintegrowanym Programem Aktywizacji i Partycypacji Społecznej na obszarze funkcjonalnym „Blisko Krakowa”

Razem_Blisko_Krakowa_InfoskawinaPrezentujemy kolejny efekt projektu. Zintegrowany Program Aktywizacji i Partycypacji Społecznej na obszarze funkcjonalnym „Blisko Krakowa” stanowi uszczegółowienie Zintegrowanej Strategia Rozwoju Obszaru Funkcjonalnego „Blisko Krakowa” i określa główne kierunki działań w takich obszarach jak: wzmocnienie udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji lokalnych, usprawnienie i upowszechnienie procesu konsultacji społecznych na terenie obszaru funkcjonalnego oraz kreowanie aktywności obywatelskiej i liderów lokalnych.
W najbliższym czasie planowane jest przyjęcie Programu przez Rady Gmin: Czernichów, Liszki, Mogilany, Skawina , Świątniki Górne.

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem:

Zintegrowany Program Aktywizacji i Partycypacji Społecznej na obszarze funkcjonalnym „Blisko Krakowa”

Raport diagnostyczny z analizy statystycznej

Portal “InfoSkawina” brał udział w pracach nad programem.

Źródło:
razembliskokrakowa.pl

3 response to "Zakończono prace nad Zintegrowanym Programem Aktywizacji i Partycypacji Społecznej na obszarze funkcjonalnym „Blisko Krakowa”"

  1. Przez: zrównoważony Zamieszczono: 2 kwietnia 2015

    Największym beneficjentem środków przeznaczanych w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych są kluby sportowe(czytaj kopacze piłki). W Skawinie ponad 400 tys z budżetu trafia do wszelkiej maści stowarzyszeń kopaczy.
    Wskaźnik fundacji, stowarzyszeń i organizacji społecznych przypadających na 10 tys. mieszkańców na terenie obszaru funkcjonalnego jest względnie niski. Jest dramatycznie niski po odliczeniu klubów piłkarskich i kilkudziesięciu stowarzyszeń które dawno nie wykazują się żadną inicjatywą.
    W gminie nie ma prężnie działających stowarzyszeń na rzecz ochrony przyrody i środowiska. Dlatego decydenci robią co im pasuje, wycinają tysiące drzew, betonują miasto, walka z niską emisją zawsze pozostaje na papierze (strefy parkowania, zrównoważony transport, przyjaznej przestrzeni dla pieszych, rozwój terenów zielonych).

    • Przez: lider Zamieszczono: 2 kwietnia 2015

      …Wypalenie liderów organizacji pozarządowych…
      Na ogół występuje po ciągłym niedasie padającym ze strony decydentów, braku partnerskiego podejścia, niepotrzebnego przewlekania wielu prostych do załatwienia spraw. Zbyt długie czekanie zniechęca liderów do pracy społecznej bo chcą widzieć efekt podejmowanych działań, angażując swój czas i pieniądze.
      Duża zależność organizacji od jednej osoby, jej lidera, brak zastępowalności liderów w organizacjach – uśpienie wielu organizacji w sytuacji braku lidera. W każdej organizacji potrzebni są niepracujący liderzy emeryci by wydeptywać schody w urzędach, chodzić na spotkania w godzinach pracy urzędników.

  2. Przez: grześ Zamieszczono: 2 kwietnia 2015

    …Partycypacyjne formy rządzenia są przez przedstawicieli władz lokalnych zbyt mało cenione. Władze samorządowe, z reguły przekonane o doskonałości demokracji przedstawicielskiej, której istotę uosabiają (jako wybrani w wyborach powszechnych), nie do końca są skłonne traktować mieszkańców jako współrządzących. Im bardziej propartycypacyjne działania władz lokalnych będą miały wymuszony, fasadowy charakter, tym samym aktywność mieszkańców będzie się obniżała…
    Dokładnie tak to wygląda, zamiast dzielić się informacjami o planach i podejmowanych działaniach na oficjalnych stronach UMiG ciągle przegląd kulturalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *