“Zapytaj Burmistrza” – kolejny zestaw pytań ze strony mieszkańców do Burmistrza [II tura – lipiec 2017]

W nawiązaniu do naszej akcji „Zapytaj Burmistrza”, o której pisaliśmy w połowie lutego br. i kiedy to zaprosiliśmy Was Czytelników/mieszkańców do przesyłania pytań skierowanych do Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, przesyłamy do ratusza kolejny zestaw zebranych od Was pytań. Po otrzymaniu odpowiedzi na nie ze strony Burmistrza/Urzędu, opublikujemy je na portalu. Zobaczcie jakiego rodzaju pytania spłynęły do nas w ostatnich kilku miesiącach w komentarzach, a także na skrzynkę mailową.

Kolejne pytania internautów/mieszkańców do burmistrza (lipiec 2017 r.) – pisownia zachowana:

1. Czy w ramach walki ze smogiem ( w okresie letnim niestety też jest źle z powodu nadmiernej ilości ozonu) Urząd zakupi jeszcze ze dwie zamiatarko-polewaczki? – Czy w 2017r obcięto budżet gminny na ochronę środowiska?

2. W bieżącym roku w ramach rekompensaty zostanie nasadzone AŻ 60 sztuk drzew. Ile (proszę podać konkretną liczbę) wycięto drzew w 2016 roku oraz od stycznia do marca w 2017r?

3. W załączeniu przesyłam zdjęcia dotyczące sprawy, która bardzo mnie bulwersuje i pokazuje jak na dłoni działanie służb w naszym mieście.

Przesyłam zdjęcie z 22 października 2016 kiedy dość intensywnie zaczęły spadać liście z drzew, wykonane przeze mnie w ciągu ulicy 29 Listopada idąc od skweru Prezydenta Kaczyńskiego i ul. Kopernika w kierunku ul. Popiełuszki, placu targowego, Galerii Skawina.

Otóż ani w czasie intensywnego opadu liści, ani po tym czasie kiedy wszystkie liście już spadły nie zostały one sprzątnięte z ulicy.  Zostały natomiast rozwiane na pobocze (zamiecione  przez samochody) i rozjeżdżone zarówno przez autobusy na przystanku jak i pojazdy parkujące na poboczu.Na kolejnych zdjęciach które wykonałem w dniu 31 grudnia 2016. r. widać skutki i efekty – liście dosłownie zostały przetarte na pył i utrzymały się tylko największe frakcje, które nie spłynęły do kratek odpływowych.

 
Jak to się ma  do stanu powietrza w naszym mieście chyba nie trzeba tłumaczyć, kiedy samochody i wiejący wiatr wzniecają ten cały pył w powietrze. Do tego zastanawia mnie ile kosztuje czyszczenie niedrożnych studzienek w naszym mieście, które na pewno nie są w stanie przyjąć takiej ilości śmieci zalegających na drodze.
 
Oczywiście urząd miasta może stwierdzić, że “było czysczone” tylko musiałem niezauważyć lub może się tłumaczyć, że parkujące auta to utrudniają. Albo też przeżucić odpowiedzialność na firmę lub jednostkę, która obsługuje czystość na tej ulicy. Moim zdaniem będzie to tylko wymówka.
 
Nikt mi nie wmówi, że było tam sprzątane i musiałem czegoś nie zauważyć, dlatego, że przechodzę tędy codziennie, gdyż parkuję auto na okolicznym parkingu. Od conajmniej 22 pażdziernika ulica nie była sprzątana, aż do dziś.

Jeśli było sprzątane albo miało być, ale jak widać nie było to w takim razie nasuwa się kolejne pytanie:
Jaka kwota została wydatkowana a ten cel i czy w urzędzie miasta jest osoba odpowiedzialna za sprawdzenie wykonania i kwituje odbiór prac w terenie przez podległe jednostki.
Jakie fundusze zostały przeznaczone na czyszczenie tej i innych ulic w Skawinie i w jakiej kwocie fundusze za  te prace zostały wydatkowane?
Czy inne ulice w Skawinie też się tak sprząta?
Jaki jest harmonogram czyszczenia ulic w ciągu roku?
Jaka jednostka lub firma odpowiada za czystość na tej konkretnej ulicy?

ZDJĘCIA:

4.

Witam,
Za pośrednictwem Państwa portalu chciałbym zapytać Pana Burmistrza:
-czy planowane są nowe drogi przystosowane do dużego natężenia ruchu po wschodniej stronie Skawiny i połączone z obecną DK 44. Jedyną drogą prowadzącą ruch z DK44 do wschodnich rejonów Skawiny jest ulica Popiełuszki. Samochody tłoczące się do zjazdu w ul. Popiełuszki z DK44 blokują ruch i powodują regularnie tworzenie się korków przed Skawiną. Czy możliwe jest zaplanowanie wschodniej obwodnicy Skawiny jak choćby na załączonym rysunku dopóki niektóre tereny nie są jeszcze zabudowane. Czy możliwe jest drugie połączenie DK44 z ul. Korabnicką z wykorzystaniem węzła przy markecie Lidl (jak na rysunku),
-na jakim etapie są rozmowy dotyczące modernizacji autostradowego węzła Skawina?
-jak wygląda sprawa budowy ostatniego odcinka obwodnicy do Rzozowa? Dwa lata temu była mowa o roku 2019 jako roku zakończenia budowy. Obecnie słyszy się o roku 2022 a i to nie jest pewne. Skoro władze wojewódzkie zaoszczędziły środki na budowie odcinka Energetyków-DK44 (drogę zbuduje GDDKiA) to teoretycznie powinny być one przesunięte na odcinek do Rzozowa tańszy w realizacji
-czy w razie braku środków na ostatni odcinek obwodnicy Skawiny (odcinek od DK44 do połączenia z drogą wojewódzką w Rzozowie) istnieje możliwość połączenia  obwodnicy   z drogą Rzozów-Borek Szlachecki przynajmniej drogą lokalną?


5.

Witam,

Mam jeszcze  pytania dotyczące komunikacji w naszym mieście.
W godzinach popołudniowych w porze powrotów z pracy na wlocie do Skawiny od strony Krakowa tworzą się ogromne korki od  skrzyżowania z ulicą Popiełuszki. Skrzyżowanie to z braku alternatywnej drogi na ciągle rozrastający się wschód Skawiny musi przyjmować cały ruch samochodowy w tą stronę.
I tu pytanie:
-czy można wydłużyć pas do lewoskrętu z DK44 w ulicę Popiełuszki od strony Krakowa? Alternatywnie czy można zrobić podwójny pas do lewoskrętu na drodze krajowej nr44 i podwójny pas na ulicy Popiełuszki kończący się na skrzyżowaniu z ul. Korabnicką pasem do lewoskrętu i na wprost ?
-czy w godzinach 15-17 można “wydłużyć zielone światło” do jazdy w ulicę Popiełuszki i na wprost do centrum,
-jeśli nie da się rozładować popołudniowych korków sygnalizacją świetlną czy można ustawić tam patrol policji na te dwie newralgiczne godziny który pokieruje ruchem? Na początku  można testowo  zrobić tak przez np. tydzień a potem przeanalizować skuteczność tego rozwiązania.
 
6.
 
Dzień dobry, piszę do Państwa w sprawie, która mam wrażenie jest bagatelizowana przez nasze Miasto i stróżów prawa. Otóż rok rocznie już kiedy tylko zrobi się ciepło przy parkanie SP2 przesiaduje pan, czasem dwóch panów. Panowie czasem siedzą obok siebie przy parkanie innym razem jeden jest po drugiej stronie ulicy i krzyczą do siebie. Bywało i tak, że piwko popijali, albo wyglądali jakby byli w stanie po spożyciu alkoholu. Czy muszę pisać, że wzdłuż tego parkanu chodzą dzieci idą czy wracając ze szkoły? Tyle trąbi się o pedofilii, o porwaniach/uprowadzeniach dzieci, tych naszych nieco naiwnych jeszcze dzieci. Szkoła wie o problemie, ponoć zgłaszają do SM, a ci czasem się pojawią innym razem są za późno. Dzieci, które ukończyły 7 rok zycia za zgodą rodziców mogą same chodzić do i ze szkoły, nie każdy rodzic może dziecko za rączkę odpowadzić czy odebrać i sporo osób korzysta z samodzielności dzieci (jakże w życiu potrzebnej samodzielności). Może gdy prasa zainteresuje się tym problemem to uda się przegonić “intruza”. Pozdrawiam, Zatroskana mama.
 
=======

Liczymy na szybką informację zwrotną ze strony Burmistrza, żebyśmy mogli Państwu przekazać odpowiedzi na nurtujące pytania.

Dziękujemy za dotychczasowe pytania i prosimy o więcej.

Możecie Państwo zadawać pytania dotyczące pracy i organizacji urzędu, planów, problemów, a także strategii rozwoju gminy, sołectw, kwestii dotyczących oświaty, stanu infrastruktury, wydatków gminy, itp. czyli dotyczących dowolnej sfery działalności Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, Urzędu oraz Gminy.

Może być to dobry sposób na komunikację między mieszkańcami a władzą, jednocześnie pozwoli on włodarzom na poznanie największych bolączek mieszkańców gminy Skawina.

Zapraszamy i zachęcamy do przesyłania pytań:  redakcja(małpa)infoskawina.pl

Nie wymagamy podawania pełnych danych osobowych i takich też nie będziemy nikomu przekazywać, ani publikować na stronie. Wystarczy samo imię czy nick/pseudonim.

Można też zadawać pytania w komentarzach poniżej.

Oczywiście możecie też pytania zadawać burmistrzowi (albo innym urzędnikom) bezpośrednio, wysyłając je na maila służbowego: WYKAZ PRACOWNIKÓW URZĘDU / WYDZIAŁY – KLIKNIJ TUTAJ

Zapraszamy!

Zobaczcie odpowiedzi na I turę pytań do Burmistrza z marca 2017 r.: Prezentujemy odpowiedzi Burmistrza Skawiny na Wasze pytania zadane w ramach akcji „Zapytaj Burmistrza” [I tura – luty 2017]

 

2 response to "“Zapytaj Burmistrza” – kolejny zestaw pytań ze strony mieszkańców do Burmistrza [II tura – lipiec 2017]"

  1. Przez: mieszkanka Zamieszczono: 25 lipca 2017

    Witam.P.Burmistrzu,jak długo jeszcze chodniki będą w takim opłakanym stanie.Odkąd Wspólnoty przestały finansować sprzątanie,są w coraz gorszym stanie.Brudne,pozarastane trawą i nie pozamiatane.Przedtem jak utrzymanie czystości zależało od wspólnot,to nawet Straż Miejska chodziła i mandaty wystawiała,a teraz nikomu to nie przeszkadza.Pozdrawiam p.Burmistrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *