„Żarówka” śmiechem „rozświetliła” Pałacyk „Sokół”

4 konkursowe kabarety, zdecydowane jury, zabawni prowadzący, publiczność z wielkim poczuciem humoru i wyrafinowane żarty Kabaretu Budapesz  – IV Przegląd Kabaretów „Żarówka” już za nami! W tym roku, po raz pierwszy „Żarówka” odbyła się w Pałacyku „Sokół” i od razu rozświetliła salę teatralną swoim radosnym klimatem, choć momentami wiało również grozą. A to za sprawą dekoracji, które nawiązywały do tradycji Haloween.

Wieczór brawurowo otworzyli prowadzący: Michał Leśniak z Kabaretu Niepoprawnych Optymistów i Marek Gajewski z Kabaretu Trzecia Strona Medalu. W sposób humorystyczny, angażujący do zabawy całą publiczność zapowiadali kolejno występujące grupy kabaretowe. Przed każdą prezentacją rozlegał się głośny okrzyk: „iiiihaaa ŻARÓWKA”!

 Do walki „na żarty” stanęły cztery kabarety. Byli to:

  • Kabaret Nie Nażarty

czyli Artur i Sebastian. Tak jak i oni, ich żarty też są świeże i bawią nie tylko ich (ale ich partnerki również). Ich występ konkursowy, to część debiutanckiego programu „El Clasico”. Znawcy futbolu wiedzą, że to wielkie i wyjątkowe widowisko. Z drugiej strony to po prostu zapowiedź klasycznych tematów, które poruszyli w historiach. Klasyka żartów, bajek, horrorów. PO ICH WYSTĘPIE, NIC JUŻ NIE BĘDZIE TAKIE JAK KIEDYŚ!!!

  • Kabaret PKS

Ma 3 uzdolnionych kierowców, którzy ukończyli uniwerek Kabaretowy w Lublinie, gdzie zdobywali wiedzę od wykładowców m. in. z Kabaretu Smile, Ani Mru Mru, Kabaretu Zachodni oraz Szymona Łątkowskiego.  W swojej trasie kabaretowej zaliczył już wiele przystanków w różnych miejscach Polski od Lublina przez Olsztyn, a na Legnicy kończąc. Nazwa kabaretu PKS powstała od pierwszych liter imion pierwotnego składu kabaretu. Obecnie  w składzie jest Paweł ,Marcin i Sebastian.

  • Kabaret Pod Napięciem

Powstali 6 lat temu i działają do dziś, a docelowo nawet do pojutrze. Jest ich trzech, na scenie dwóch, za konsoletą jeden. „Śmieszkują” na scenie i poza nią, jeżdżą po Polsce, zbijają piony z fajnymi ludźmi i dzielą się tym, co siedzi im w głowach i w sercach. Trochę kilometrów już zrobili, trochę nagród wygrali, ale najważniejsze, że chyba więcej niż trochę ludzi rozbawili. Kabaret to dla nich jazda bez trzymanki.

  • Kabaret Ententa

Są z Katowic. Dwa lata temu brali udział w „Żarówce”. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło:

Ola – Nie było jej ostatnio, ale teraz jest.

Paszko – był ostatnio, ale teraz jest w lepszej formie.

Romek – był, jest i będzie.

Wyszo – studiuje kulturoznawstwo, ale nie pojawił się jeszcze na żadnych zajęciach.

W przerwach między kolejnymi występami konferansjerzy nie dawali widzom ani chwili odpoczynku. Zabawne konkursy wypełniały czas oczekiwania. Warto było w nich brać udział, gdyż do wygrania były między innymi: Power Banki i vouchery na 3 i 6 miesięcy internetu od firmy Fiberlink oraz vouchery na darmowy przejazd gokartem od SKW Racing Park.

Po wszystkich 4 konkursowych prezentacjach skład sędziowski udał się na obrady. Kabarety oceniało jury:

Iza Kała – aktorka, stand uperka. Wrocławianka po Łódzkiej Szkole Filmowej, obecnie przeprowadzona z Warszawy do Krakowa. Od września 2015 roku Szef Programowy Przeglądu Kabaretów PAKA. 

Ewelina Leśniak – pomysłodawczyni i współorganizatorka Przeglądu Kabaretów “Żarówka”. Swoją przygodę ze sceną rozpoczęła w Szkole Wokalno-Aktorskiej. Jest również absolwentką Polskiej Akademii Kabaretu.

Alan Pakosz – aktor, kabareciarz, konferansjer, improwizator, trener aktorstwa i improwizacji scenicznej. Związany z Teatrem KTO, Kabaretem PUK i Grupą Improwizacji Komediowej AD HOC. Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Scenicznej “ImproFest”.

Andrzej Morawa – z wykształcenia, a także z pasji –  polonista, współzałożyciel Amatorskiego Teatru MASKA z CKiS w Skawinie, reżyser i scenarzysta. Wyreżyserował przeszło 60 spektakli teatralnych. Prywatnie – fajny ojciec fajnych dzieci, w wolnych chwilach siatkarz i pływak, pijący namiętnie yerba mate.

Podczas gdy jury burzliwie obradowało, widzom na deser dużą dawkę śmiechu zaserwował Kabaret BudaPesz. Kabaret pomiędzy absurdalnymi skeczami lubi bawić się słowem, a także poruszać tematy kontrowersyjne, gdzie puenta zamiast cieszyć publiczność, zostawia widza z refleksją. Salwy śmiechu i rozbrzmiewające raz po raz brawa niezaprzeczalnie świadczyły, że BudaPesz to była prawdziwa „wisienka na naszym kabaretowym torcie”.

Po tym mocnym akcencie wieczoru przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Jury uznało, że na I nagrodę, a była nią pamiątkowa statuetka, oczywiście w kształcie Żarówki, oraz czek na 700 zł , zasłużył Kabaret  Ententa, II miejsce przypadło  Kabertowi  PKS , który otrzymał czek na 400 zł , III nagrodę w postaci 300 zł odebrał  Kabaret Pod Napięciem, a IV miejsce i 200 zł przypadło Kabaretowi Nie Nażarty. Fundatorem statuetek i nagród pieniężnych był jeden z organizatorów „Żarówki” – Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Równie ważnym członkiem jury była także publiczność, która wybrała swojego faworyta, a był nim Kabaret Pod Napięciem. W ręce ulubieńca widzów trafiła statuetka – Żarówka.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za wspólną zabawę.

Szczególnie dziękujemy Tu i Tam Bistro i Zapiekankom Adamus za to, że członkowie grup kabaretowych mogli spróbować  tego co najsmaczniejsze w Skawinie.

Pełna fotogaleria na stronie: https://drive.google.com/open?id=0Bxqko_OS6wHZUTJabGpSREJkRWc

fot. Jarosław Karasiński

PATRONAT HONOROWY

Burmistrz Miasta i Gminy Skawina – Paweł Kolasa

 

PATRONI MEDIALNI:

   
     
 

Anna Zając-Gut / ckis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *