Zastrzeżenia i uwagi SAS do przeglądu ekologicznego zakładu Valeo Autosystemy Sp. z o.o.

Jak poinformowano naszą redakcję, Skawiński Alarm Smogowy złożył poważne zastrzeżenia i uwagi do przeglądu ekologicznego zakładu Valeo Autosystemy Sp. z o.o., na ręce Starosty Krakowskiego, w którego gestii leży wydawanie pozwoleń na emisje tego zakładu, z kopią i prośbą o interwencję do właściwych ministerstw i instytucji. Przegląd był wynikiem zeszłorocznych protestów mieszkańców przeciwko uciążliwym emisjom z zakładu.

Oto złożone zastrzeżenia i uwagi w skrócie, które opublikował SAS:

✔️ “Potwierdzona emisja substancji do powietrza bez pozwolenia (wykazana akredytowanymi badaniami na emitorach jeszcze w 2018 roku!), w tym szczególnie węglowodorów aromatycznych, ale także aldehydów (np. akroleiny i formaldehydu) oraz ketonów.

✔️ Wykazana, większa niż określona w pozwoleniu, emisja zanieczyszczeń do powietrza, np. ponad dwukrotne przekroczenie emisji tlenków azotu i fluoru, większa emisja węglowodorów alifatycznych, czy wielokrotnie większa emisja tlenku węgla.

✔️ Zdumiewające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń z zakładu, gdzie z jednej strony nieznośny fetor został potwierdzony przez przeglądu ekologiczny w wielu punktach miasta jako przekraczający akceptowalną miarę i wymagający działań naprawczych firmy, a jednocześnie przyjęty przez autorów model emisji zanieczyszczeń wskazuje, że zanieczyszczenia nie przekraczają granic działki zakładu. Jak może zatem śmierdzieć w tak wielu punktach miasta, skoro zanieczyszczenia nie opuszczają granic działki zakładu?

✔️ Zastrzeżenie do tych sformułowań przeglądu, które stwierdzają, że firma może podnieść emisję pyłów do powietrza bez względu na niewyrażenie na to zgody przez Burmistrza MiG Skawina oraz władze gmin ościennych, w ramach podjętej przez zakład próby kompensacji zanieczyszczeń, czyli przez wsparcie likwidacji emisji pochodzącej z domowych kopciuchów. Wnosimy o nie wyrażanie zgody na podniesienie emisji pyłów do powietrza przez zakład i jakichkolwiek zanieczyszczeń powietrza, ponieważ stanowi to zaprzeczenie postulatu mieszkańców, domagających się ograniczenia, a nie zwiększania emisji z uciążliwego zakładu. Firma wystąpiła już o zgodę na zwiększenie emisji zanieczyszczeń z zakładu!

✔️ Jednocześnie wnieśliśmy, by zgodnie z obowiązującym prawem, została naliczona podwyższona opłata za emisję substancji nie objętych pozwoleniem i to od czasu najwcześniejszego potwierdzenia niedopuszczonych emisji, zgodnie z informacjami zawartymi w przeglądzie.”

PONIŻEJ można zapoznać się z pełną listą zastrzeżeń i uwag do przeglądu ekologicznego zakładu:

https://drive.google.com/…/1bxa7uSFFAOWTG0U-iX91ZQ95I…/view…
Link do udostępnionej SASowi jawnej części przeglądu ekologicznego zakładu, sporządzonego przez podmiot prywatny, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem:
https://drive.google.com/…/1-Hw-_jr-b-a65QujE_sXjm4fD…/view…

Publikacja SAS na ten temat tutaj:
 
Źródło: Skawiński Alarm Smogowy
 

1 response to "Zastrzeżenia i uwagi SAS do przeglądu ekologicznego zakładu Valeo Autosystemy Sp. z o.o."

  1. Przez: Obcy Zamieszczono: 11 lipca 2020

    Pytam się jak to jest ze tak młody zakład jakim jest Valeo jest tak kontrowersyjnie trujący?! Kto wydawał zgody na odbiory po kolejnych etapach budowy?! Vesuvius jest ponad 100 letnia firma i potrafią dostosować a valeo młoda firma powinna być przykładem bezproblemowego zakładu pracy u co..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *