Zdjęcia z protestu na DK nr 44 w Skawinie (os. Przemysłowe) dnia 3 czerwca 2015 r.

_P1160154fcPublikujemy zdjęcia nadesłane do naszej redakcji przez naszegoczytelnika oraz krótki materiał filmowy z blokady na drodze krajowej nr 44 w mieście Skawina, os. Przemysłowe, który odbył się w dniu dzisiejszym. 

Był to ostatni w tym cyklu protest na drodze krajowej nr 44 zorganizowany przez lokalną społeczność i koordynowany przez “Społeczny Komitet Budowy Chodników “BEZPIECZNA DROGA 44”.

Wcześniej blokady dróg zostały zorganizowane w Jaśkowicach (6 maja), Zelczynie (13 maja), Wielkich Drogach (20 maja) i Borku Szlacheckim (26 maja).

Pierwszą z blokad w Jaśkowicach poprzedziła akcja wywieszania biało – czarnych transparentów na ogrodzeniach domostw położonych wzdłuż drogi 44. „PROTEST – Chcemy chodników”, „Żądamy bezpiecznej drogi 44 dla naszych dzieci”, „Ilu jeszcze musi nas zginąć, aby powstały chodniki…?” – takie napisy oglądają użytkownicy przejeżdżający codziennie przez sołectwa drogą 44. Mieszkańcy sołectw od Skawiny do Jaśkowic (Borek Szlachecki, Facimiech, Zelczyna, Wielkie Drogi, Jaśkowice), a także miasta Skawiny (Osiedle Przemysłowe) od lat walczą o budowę chodników wzdłuż drogi 44 w ich miejscowościach.

Brak chodników stanowi ogromne zagrożenie dla pieszych uczestników ruchu, mieszkańcy obawiają się o bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci. Przejeżdżające masowo samochody ciężarowe (według Komitetu., który dwukrotnie prowadził liczenie ciężarówek, ilość samochodów ciężarowych na tym odcinku drogi 44 tranzytowej w stronę Śląska wzrosła w ciągu roku o 50 procent) i osobowe nie stosują się do przepisowej prędkości (50 km/ha), co dodatkowo wzmaga ryzyko wypadku. Na kierowane wielokrotnie zapytania i pisma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie odpowiada, że brakuje pieniędzy na budowę chodników.

Tymczasem, jak wyliczył Komitet, potrzebnych jest około 7.5 mln zł na wybudowanie chodników. Budżet GDDKiA to 18,7 mld zł. To jest banalna kwota dla GDDKiA, a dla mieszkańców jest to priorytet w poprawie bezpieczeństwa. Również interpelacje sejmowe – w sprawę zaangażowany jest poseł PiS Piotr Ćwik – pozostają bez reakcji. Gmina od wielu lat prowadziła działania i podejmowała inicjatywy – bezskutecznie – zmierzające do przyspieszenia budowy (m.in. propozycję współpracy gminy z GDDKiA).

Czytaj również: Kilkadziesiąt milionów złotych na nagrody dla pracowników GDDKiA oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju -> Protest w sprawie poprawy bezpieczeństwa przy drodze krajowej nr 44

ZDJĘCIA autorstwa Romana Gduli:

Materiał filmowy “Rowerowa Skawina”:

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=YkDFXcgjnXg&feature=youtu.be” width=”550″]

 

Zobacz także:

O braku chodników przy DK nr 44 w TVP Kraków

Dnia 6 maja 2015 r. odbędzie się blokada drogi krajowej nr 44 w Jaśkowicach

Bezpieczna Droga 44

Blokada drogi w Jaśkowicach – podziękowania Komitetu „Bezpieczna Droga 44″ i podsumowanie akcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *