Zebranie wiejskie w Jaśkowicach w dniu 30 czerwca 2015 r. (VIDEO i ZDJĘCIA)

___IMG_8185Dnia 30 czerwca 2015 r. w Jaśkowicach odbyło się Zebranie Wiejskie, na którym oprócz mieszkańców w liczbie 75 osób (w tym sołtysa i członków rady sołeckiej), gościnnie obecni byli również Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Paweł Kolasa oraz radne Rady Miejskiej w Skawinie Ewa Masłowska i Anna Wąsowicz. Na stronie sołectwa jaskowice.pl ukazały się już uchwały i inne dokumenty, które zostały na tym zebraniu zatwierdzone (prezentujemy je również poniżej). Z zebrania wykonaliśmy zapis video oraz dokumentację fotograficzną. Zapraszamy do zapoznania się z jego przebiegiem.

Przy okazji zachęcamy wszystkich mieszkańców pozostałych jednostek pomocniczych gminy, do prezentowania własnych relacji tekstowych, video i zdjęciowych z zebrań.

Przypominamy również, że zebrania wiejskie odbywają się w sposób jawny. Każdy z obywateli może rejestrować i rozpowszechniać nagrania z ich przebiegu, a zwłaszcza media/prasa, której rola jest szczególnie istotna w informowaniu społeczności lokalnej.

Niebawem na stronie jaskowice.pl i tutaj zostanie również umieszczony protokół z zebrania wiejskiego w dniu 30 czerwca 2015 r.

Uchwały i inne dokumenty, które zostały na zebraniu podjęte / zatwierdzone:

Regulamin wynajmu świetlicy wiejskiej w Jaśkowicach.

Uchwała 4/2015 dotycząca przyjęcia Regulaminu wynajmu świetlicy.

Uchwała 3/2015 dotycząca projektu planu zagospodarowania dla Gminy Skawina.

Uchwała 2/2015 dotycząca zmiany podziału środków przyznanych do dyspozycji Sołectwa Jaśkowice.

Pismo z Gminy Skawina w sprawie wyceny robót naprawczych świetlicy wiejskiej w Jaśkowicach.

Materiał VIDEO z zebrania:

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=AUH68OldWYY”]

ZDJĘCIA:

11 response to "Zebranie wiejskie w Jaśkowicach w dniu 30 czerwca 2015 r. (VIDEO i ZDJĘCIA)"

 1. Przez: mieszkanka Zamieszczono: 7 lipca 2015

  Przeczytałam informację a właściwie, krótkie streszczenie ze spotkania wiejskiego we wsi Jaśkowice, jak również dwa z dołączonych załączników: Uchwałę i Regulamin wynajmu świetlicy wiejskiej. Postanowiłam wyrazić krótką opinię w tej sprawie. Sprowadza się ona do dużego zdziwienia i oburzenia. Wprowadzenie odpłatności za korzystanie z Domu Ludowego dla dzieci, młodzież, organizacje typu Koło Gospodyń Wiejskich? To w praktyce ograniczenie dla ludzi – mieszkańców żyjących w tej wsi. Jak można przegłosowywać rzecz niekorzystną dla siebie? Mieszkańcy Jaśkowic zafundowali sobie układ żywcem wyjęty z dawnej epoki. Ktoś decyduje, odpłatne, nieodpłatne, podania, biurokracja, pisma, zgody, lub nie Gospodarza… Cy ktoś tęskni za starym ustrojem i jest mu on ,,szczególnie’’ bliski? Przerost formy nad treścią. Kto się na to zgodził?
  Czy mieszkańcy przeczytali Regulamin, który przegłosowali na tak? Obawiam się, że nie.
  W Regulaminie znajduje się zapis, ze istnieje możliwość nieodpłatnego udostępnienia świetlicy, po złożeniu wniosku do Sołtysa &4 ust. 2 i 3. Pisze się w nim, że odmowa sołtysa nie wymaga uzasadnienia. Komu służą takie zapisy? Co to jest?

 2. Przez: mieszkanka Zamieszczono: 5 lipca 2015

  Jaśkowice nie powstały wczoraj. Funkcjonują rozwijały się w gorszych i lepszych czasach, ludzie żyją tutaj od pokoleń. Korzystali i korzystają z Domu Ludowego, nasze babcie, nasze mamy, dzieci. Bo tak powinno być. To jest dla wszystkich. Ale to co w ostatnim czasie się dzieje, zła atmosfera, powstałe antagonizmy między ludźmi – nie miało miejsca nigdy. Tego nie było. Dlaczego? Pamięć ludzka niestety jest krótka i wypycha te sytuacje, które chce by poszły w niepamięć, ale może pora się nad tym wszystkim zastanowić, przypomnieć -jaka jest diagnoza.

 3. Przez: mieszkanka Zamieszczono: 4 lipca 2015

  Jeszcze parę słów do mieszkańca Jaśkowic. Pani Renata Osiecka wyraziła swoją opinię, do Której każdy ma prawo. Jest mieszkanką Jaśkowic i ma prawo jak każdy do swojego zdania (tak jest w każdej społeczności). Natomiast wypowiedź ,, Mieszkańca Jaśkowic ‘’ pokazała a właściwie obnażyła charakter i intencje piszącego. Charakter tej wypowiedzi jest przesiąknięty złą wolą . Też mieszkam w Jaśkowicach i nigdy nie było ,,My’’ ,,Wy’’. Była jedność. To nie jest przesada. Nie wszyscy mieli jedno zdanie na różne tematy (to jest naturalne), ale nie było podziałów ,,My’’ ,,Wy’’. Co to za tekst proszę Pana cytat: ,,Poza tym są zebrania wiejskie po to by ewentualnie coś przegłosować na Waszą korzyść ale jakoś nie było Was z tego co oglądam na zebraniu’’. Głosowanie powinno być na korzyść mieszkańców proszę Pana, nie na korzyść ,,Waszą’’ czy ,,Naszą’’. Dobro mieszkańców to podstawowe kryterium jakie powinno przyświecać wszelkim działaniom. Trzeba być bardzo chorym na władzę i mieć bardzo dużo złej woli by wygłaszać takie zdania jakie zostały napisane przez Pana. Pomniejsza się to co zostało przez te lata wykonane. I znowu tekst z wypowiedzi ,,Mieszkańca Jaśkowic’’ cytat: ,, to Was najbardziej boli ‘’. Nie proszę Pana nie boli. Boli jedynie fakt, ze wypisywane są kłamstwa, które jedynie jątrzą podziały i zakłamują osiągnięcia, które zostały wykonane przy współudziale wielu ludzi. Czemu to służy? Proszę się najpierw zastanowić co Pan pisze i jaki przynosi to skutki.

 4. Przez: mieszkanka Zamieszczono: 4 lipca 2015

  Chciałam się odnieść do wypowiedzi Pani Renaty Osieckiej i Radnej Pani Ewy Masłowskiej. Podzielam zdanie, iż nie powinno byś wprowadzonych odpłatności za media dla dzieci i młodzieży oraz organizacji pozarządowych typu Koło Gospodyń Wiejskich w Domu Ludowym. To była błędna decyzja, która tak naprawdę nie służy nikomu, a na pewno nie służy mieszkańcom Jaśkowic. Przecież Dom Ludowy powinien służyć wszystkim mieszkańcom wsi. Dlatego mieszkańcy, którzy tak ochoczo zgodzili się na wprowadzenie opłat teraz może znajdą chwilę i zastanowią się nad tym co tak naprawdę sobie samym wprowadzili.

 5. Przez: Ewa Masłowska Zamieszczono: 4 lipca 2015

  W pełni zgadzam się z Panią Renata Osiecką, każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie, a szczególnie jeśli tak jak Pani Osiecka od lat pracuje na rzecz naszej miejscowości. Jestem zdania i go nie zmienię, że w szczególności dzieci i młodzież, jak również organizacje pracujące dla rozwoju wsi i reprezentujące ją na zewnątrz powinny z Domu Ludowego korzystać bezpłatnie. Uważam, że na ten temat trzeba jeszcze rozmawiać i mam nadzieję, że jak przyjdzie do konkretów, to mieszkańcy jeszcze zmienią ten regulamin. Nie o pieniądze tu chodzi, lecz o atmosferę otwartości na współpracę z tymi organizacjami oraz na dzieci i młodzież. Uważam, ze jest to nawet ważniejsze niż te kilka tysięcy zł, które zawsze można przecież wypracować. Wbrew temu co pisze „Mieszkaniec” w Domu Ludowym i w jego otoczeniu w ostatnich latach wiele się zrobiło. Na szczęście jest to widoczne na nagraniu i zdjęciach. Zaczynaliśmy od okien, elewacji, parkingu itd. Wszystko po to, by stworzyć miejsce przyjazne dla wszystkich mieszkańców. Pisanie o żarówkach i gniazdkach jest żenujące, jest normalnym, ze na bieżąco trzeba wykonywać konieczne remonty i naprawy. Od razu wyjaśniam, że nic co dzieje się obecnie w Jaśkowicach mnie „nie boli”. Nie będę w niczym nikomu przeszkadzać, wręcz przeciwnie, Mam swoje zadania do wykonania i znam swoje miejsce. Uważam jednak, że uporczywe umniejszanie tego, co dotąd w naszej miejscowości nie tylko przecież w sferze materialnej było dokonane nie jest potrzebne nikomu.
  Jeszcze odnośnie światłowodów. Nie chciałabym, aby Jaśkowice były białą plamą w gminie Skawina pod tym względem. Nie uderza to moim zdaniem w działających operatorów. Światłowody dają tylko możliwość przesyłu, a każdy podejmie decyzję sam, czy zmieni operatora czy nie.
  Z poważaniem Ewa Masłowska

 6. Przez: Renata Osiecka Zamieszczono: 3 lipca 2015

  Mam wrażenie ,że od pewnego czasu mylona jest funkcja ,którą pełniłam w naszej wsi. Przez 8 lat byłam przewodniczącą Rady Rodziców w szkole i proszę mnie z tego rozliczać. Nie byłam sołtysem Jaśkowic.Nie obrażam się na demokrację ,tylko wyrażam opinię ,że ta uchwała przyniesie więcej szkody niż oszczędności.

 7. Przez: Renata Osiecka Zamieszczono: 3 lipca 2015

  Nie piszę w imieniu WAS tylko w swoim własnym.Mieszkaniec zupełnie nie zna sytuacji,bo dom ludowy został wyremontowany i wyposażony w ciągu ostatnich 4 lat.I zapewniam mieszkańca ,że nic co dobrego dzieje się w Jaśkowicach nie boli mnie.

  • Przez: mieszkaniec 1 Zamieszczono: 3 lipca 2015

   Po co się sprzeczać
   jak się czyta na stronie internetowej, że instalacja odgromowa niesprawna od 2013r,gniazdka niezabezpieczone uziemieniem, kable w puszkach na wierzchu, żarówki nieosłonięte, to ewidentnie widać jak o to było dbane i remontowane.
   Czy cos w tym złego, że Mieszkaniec napisał prawdę?
   Coś Panią boli?
   Czegoś Pani nie dopilnowała?
   Chodzi wg mnie o to, że obowiązują zasady jednakowe dla wszystkich.
   Hasło; dzieci i młodzież płaci jest hasłem populistycznym.
   Dzieci nie płacą.
   Płaci ewentualnie organizacja, która organizuje zajęcia.
   Kwota 5 czy 10 zł za jedne zajęcia w ciągu miesiąca, czy dwóch jest tak mała, że nikt nie zubożeje, kiedy w projekcie jest pomoc na 12000,00 zł.
   To zebranie wiejskie zadecydowała a z tego co widać w zapisie video z zebrania ,to przeciw wprowadzeniu regulaminu zagłosowały tylko 2 osoby.
   Demokracja uznała, że tak będzie lepiej i nie gniewajmy się na mieszkańców.
   Dzieje się dużo dobrego ze spraw kulturalnych, a to koncert organizowany przez Sołectwo, Majówka- zapłacono za media ponad 100 zł zajęcia z aerobiku na które przychodzi po 20 osób, płacą za media i nie narzekają-wreszcie sala tętni zżyciem. teraz wycieczka, zapowiadany wernisaż artysty. Czy cos w tym jest złego?
   Cieszmy się, że więcej jest takich imprez, ludzie na to przychodzą, bawia się, uprawiają sport i nie obawiają, sie, że nie będą korzystać z sali w związku z wprowadzeniem regulaminu.
   Moje prywatnie zdanie jest takie; wspierajmy to co robią a nie przeszkadzajmy.

 8. Przez: mieszkaniec Zamieszczono: 3 lipca 2015

  Wreszcie ktoś porządek robi w tej wsi. Za 5mcy zrobione więcej niż przez poprzednie 8 lat jak rządziliście i to Was najbardziej boli.
  Co do wynajmu sali to pewnie nie byłoby tematu, gdyby cokolwiek było remontowane we wcześniejszych latach, przecież nie każdy mieszkaniec chce ze swojego budżetu jakby nie patrzeć opłacać jakieś spotkania grupy osób. Demokratyczne rozwiązanie jest najlepsze bo nikt nie wymyślił lepszego sposobu. Co do oskarżenia iż coś się dzieciom zabiera bo i Pani Radna na zebraniu to podnosiła uważam iż jak się pisze jakieś programu pomocowe to chyba można wliczyć to koszty wynajmu lokalu pod takie zajęcia i dane stowarzyszenie chyba na tym nie będzie stratne a i wieś nie będzie dokładać do programów w których również nie wszystkie dzieci przecież uczestniczą.
  Poza tym są zebrania wiejskie po to by ewentualnie coś przegłosować na Waszą korzyść ale jakoś nie było Was z tego co oglądam na zebraniu.
  mieszkaniec Jaśkowic

 9. Przez: Renata Osiecka Zamieszczono: 2 lipca 2015

  Wprowadzenie odpłatności za media w Domu Ludowym dla dzieci ,młodzieży i organizacji uważam za zły ,a nawet szkodliwy pomysł.Odpłatność będzie powodować ograniczenie dostępności. Np. panie z Koła Gospodyń będą pleść wieniec, aby reprezentować Jaśkowice na dożynkach i co mają ze sobą zabrać pieniądze na składkę za media?Czy nawet zorganizują sobie zebranie jak to niejednokrotnie miało miejsce i co mają przyjść z pieniędzmi?Albo zwołane będzie zebranie Stowarzyszenia, to zapłacić za media ma prezes czy trzeba napisać na zaproszeniach “proszę przynieść pieniądze za media”.Totalny absurd!!!Przykładów można by mnożyć.To samo dotyczy dzieci i młodzieży,a może nawet przede wszystkim.Dom Ludowy jest nas wszystkich mieszkańców Jaśkowic. Ma służyć do promowania aktywności mieszkańców, ich spotkań integracyjnych.Powinny się na to znaleźć pieniądze w budżecie, a drobne remonty można wykonywać za pieniądze z imprez komercyjnych. Renata Osiecka

 10. Przez: czytelnik Zamieszczono: 2 lipca 2015

  Podoba mi się, że na sali sporo młodych osób. Nagłośnienie, zapis VIDEO i prezentacje. Jak to mówi jeden z radnych dodatni plus dla Sołectwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *