Zmiana zasad zgłaszania do redakcji portalu usterek w ramach „Usterki w gminie Skawina”

Szanowni Państwo, w związku z cieszącym się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, gości i Czytelników portalu uruchomiony kilka lat temu system zgłaszania różnego rodzaju usterek w gminie Skawinie, jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni, że nam Państwo zaufali a z drugiej strony, że wiele spraw udało się rozwiązać, wyjaśnić lub nadać im bieg. Z uwagi na zwiększającą się popularność portalu w kwestii zgłaszania do redakcji usterek jak i innych spraw obywatelskich, głównie z zakresu dostępu do informacji publicznej i problemów z tym związanych (do pełnej jawności i transparentności w gminie Skawina nam daleko, a szkoda bo już dużo zostało zrealizowane, między innymi dzięki Wam i redakcji portalu), jesteśmy po trochu zmuszeni zdecydować o tym, żeby odpowiedzialność za problemy wzięła trochę władza, w tym ta wybrana i opłacana przez Was (burmistrz, radni). Dlatego też, skoro ani poprzedni ani obecny burmistrz nie zdecydowali załatwić kwestii systemowego opracowania zgłaszania przez obywateli usterek, co obiecywał w programie wyborczym poprzedni burmistrz Paweł Kolasa, a obecny burmistrz sytuację również zna bardzo dobrze, wprowadzamy kilka zmian. Mamy nadzieję, że pomogą one Państwu szybciej nie tylko zgłaszać, ale i otrzymywać informację zwrotną co do zgłaszanych kwestii. Poniżej szczegóły.

Obecnie na skrzynkę e-mail, albo facebook InfoSkawiny czy specjalnie utworzonej „Usterki w gminie Skawina” każdy mógł nawet w jednym zdaniu opisać problem, nawet bez wskazywania konkretnego miejsca, mapki z usterką, bez zdjęć, czy filmów, ani szerszego opisu.

Redakcja wszystkie zgłoszenia starała się przekazywać do Urzędu albo innych instytucji z prośbą o zajęcie stanowiska albo zajęcie się danym problemem, różnego zakresu merytorycznego. Czasem to był przewrócony znak, a czasem chęć poważnych zmian w infrastrukturze, wymagających nawet zgłoszeń do urzędów państwowych w Warszawie, z wojskiem włącznie (brak oświetlenia ostrzegawczego wysokich kominów na terenie b. Huty Skawina -> zagrożenie dla m.in. Wojsk Powietrznych). Dodatkowo opisywaliśmy problem jak i potem jego ewentualne rozwiązanie na łamach portalu. Nawet w najbardziej drobnych sprawach, co czasem budziło wśród Czytelników uśmiech, bo droga od mieszkańca, przez portal, urząd była znacznie dłuższa, niż gdyby mieszkaniec problem ze złamanym znakiem sam choćby telefonicznie zgłosił do Urzędu i sprawa (usterka) na pewno szybko byłaby naprawiona. I to się też dzieje, bo od czasu do czasu dostawaliśmy informację od Czytelnika, nawet z podziękowaniami, co było bardzo miłe i dawało energię do dalszej pracy.*

*Niestety z przykrością stwierdzamy, że wśród dziesiątek zgłoszeń usterek pojawiły się też takie osoby zgłaszające (bardzo nieliczne), które zamiast posłużyć się telefonem z kieszeni, mailem do radnego, czy wizytą w urzędzie wolały zgłosić problem nam, a gdy wg tej osoby nie zdążyliśmy z reakcją na czas (portal prowadzimy charytatywnie poświęcając czas prywatny na niego), dostawaliśmy maile z oburzeniem, że „już więcej nic do Was nie zgłoszę…”. 

Chcielibyśmy zatem od dziś, żeby każda z Waszych usterek wpierw była zgłoszona odpowiedniemu radnemu, lub/i zarządowi osiedla czy sołtysowi (kontakty udostępniamy na dole strony), na terenie którego dany problem zaistniał.

Jeśli radny, który Was reprezentuje, sołtys, przewodniczący osiedla nie będą chcieli okazać pomocy, lub ich pomoc będzie niewystarczająca, wtedy prosimy o kontakt na naszą skrzynkę z opisem jaka byłą reakcja radnego, sołtysa, itp. Opiszemy to i ich stanowiska przedstawimy Urzędowi, czy też innej instytucji. Jeśli problem będzie szerszy, i ociera się o zakres przedmiotowy i podmiotowy szerzej niż Gmina Skawina, prosimy o informację zwrotną jak problemem zajęła się Rada Miejska/Burmistrz a dopiero potem prosimy o informację do nas.

Będzie to dodatkowa okazja do sprawdzenia jak w praktyce działa wybrana przez mieszkańców władza, która otrzymuje różne prośby, wnioski o interwencję od mieszkańców/podatników/wyborców.

Reasumując – nie zmienia się nic, dalej będziemy Wam pomagać (portal prowadzony jest społecznie) oprócz tego, że wpierw niech o problemie dowiedzą się i odpowiednio zareagują (nawet tylko informacją zwrotną) radni/zarząd osiedla/przewodniczący osiedla/sołtys, a dopiero potem prosimy o informację o tym do nas. 

I oczywiście każdą sprawą spróbujemy się zająć, by Gmina Skawinie byłą jeszcze lepsza.

Listę przyjętych i załatwionych usterek znajdziecie tutaj: KLIKNIJ TUTAJ

Dane kontaktowe do radnych Rady Miejskiej w Skawinie kadencji 2018-2023: KLIKNIJ TUTAJ

Dane kontaktowe sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedli: KLIKNIJ TUTAJ 

(mogą być zmiany bo aktualnie trwają wybory na nowych sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedli)

Wydziały Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie: KLIKNIJ TUTAJ i wybierz po lewej wydział (pokój, mail, telefon do urzędnika)

_____

A poniżej treść wiadomości, którą publikowaliśmy na portalu wielokrotnie przy usterkach:

Aktywny Obywatel – Poinformuj Nas / Naprawmy To?

info-icon-1-1010493-mInformujemy, że mieszkańcy mogą zgłaszać te usterki do swoich radnych, którzy są reprezentantami mieszkańców i przedstawicielami władzy lokalnej. I może już to czynią. Bowiem obok kierowanych przez nas zgłoszeń w ramach systemu usterkowego – tak samo radni powinni interweniować w sprawach zgłaszanych mieszkańców.

Przypomnijmy. Do podstawowych czterech funkcji radnego należą:

  • utrzymanie stałej więzi z mieszkańcami i ich organizacjami,
  • uczestniczenie w pracach rady i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany,
  • wybór przewodniczącego rady,
  • reprezentowanie wyborców w radzie gminy i w innych instytucjach samorządowych oraz troszczenie się o ich sprawy.

___

Jednocześnie czekamy (to już właściwie ponad 4 lata!) na spełnienie jednej z obietnic Burmistrza (wówczas kandydata na to stanowisko) Pawła Kolasy złożonej mieszkańcom w kampanii wyborczej 2014 r., a konkretnie utworzenie przez UMiG Skawina systemu zgłoszeń / platform kontaktowych „POINFORMUJ NAS” i „NAPRAWMY TO”:

Program-Usterki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *