Został porwany przez właściciela lokalu z automatami, na który wcześniej napadł i go obrabował

zatrzymany_31-latek.2_0W ostatni czwartek, tj. 26 lutego 2015 r. wieczorem oficer dyżurny Komisariatu Policji I w Krakowie odebrał telefon o porwaniu mężczyzny, do którego miało dojść w centrum Krakowa. Dzwoniła zdenerwowana kobieta, twierdząc że porwano jej chłopaka. Do uprowadzenia miało dojść kilkanaście minut wcześniej ok. godz. 18, przy ul. Długiej w Krakowie. Według relacji kobiety para szła ulicą, kiedy w pewnym momencie podjechał do nich osobowy Volkswagen, z którego wyskoczyli sprawcy. Mężczyźni pobili towarzysza kobiety, po czym siłą wepchnęli go do auta i odjechali.

Sprawa wyglądała bardzo poważnie – policjanci bez zwłoki rozpoczęli ustalenia przebiegu zdarzenia i poszukiwania porwanego i sprawców. Na miejscu  między innymi przeprowadzono oględziny, zabezpieczono monitoring z kamer obejmujących swym zasięgiem miejsce zdarzenia, przesłuchiwano świadków. Policjanci błyskawicznie ustalili  samochód, jakim  poruszali się sprawcy i jego właściciela. Mężczyzna ten został zatrzymany. Ustalono także i zatrzymano jego kompana, który w porwaniu uczestniczył (obaj są mieszkańcami Skawiny).  Podjęte czynności pozwoliły także na ustalenie miejsca pobytu uprowadzonego mężczyzny oraz jego uwolnienie.

Jednakże w trakcie czynności związanych z uprowadzeniem na jaw wyszło, że  zarówno sam porwany jak i zgłaszająca o tym fakcie kobieta (oboje również ze Skawiny) mają na swoim koncie kradzież z włamaniem, której dokonali  jakiś czas wcześniej do jednego z mieszkań w Skawinie. Po potwierdzeniu tej informacji i uzyskaniu materiałów w tej sprawie z Komisariatu Policji w Skawinie policjanci zatrzymali  oboje, teraz  już  jako osoby podejrzane.

Ponieważ  para  wynajmowała  pokój w jednym z krakowskich  hosteli podjęto decyzję o jego przeszukaniu. W wyniku przeszukań znaleziono modem pochodzący z kradzieży z włamaniem, a w rzeczach kobiety amfetaminę.

W toku dalszych  czynności policjanci ustalili, że zatrzymana para w dniu porwania acz kilka godzin wcześniej …..dokonała  w Skawinie rozboju na pracownicy lokalu z automatami. Sprawcy użyli gazu łzawiącego rabując kilka tysięcy złotych. Policjanci bardzo szybko ustalili, że porwanie mężczyzny  miało właśnie związek z dokonanymi przez niego i kobietę przestępstwami. Lokal  z automatami  należał do jednego z porywaczy.

Po tych ustaleniach, w I komisariacie Policji w Krakowie prowadzone są dwa postępowania przygotowawcze – w związku z porwaniem (art.189 par. 1 kk)  oraz dotyczące rozboju (art.280 par. 1 kk), kradzieży z włamaniem (art.279 kk) i posiadania narkotyków (art.62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii).

W sprawie porwania, obu zatrzymanym mężczyznom  przedstawiono zarzuty.

zatrzymany_31-latek.2_0

Wobec jednego z mężczyzn Sąd  zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres jednego miesiąca. Wobec drugiego z mężczyzn prokurator  zastosował  środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji .

W zakresie drugiego postępowania kobietę i mężczyznę przesłuchano w charakterze podejrzanych o rozbój, kradzież z włamaniem i posiadanie narkotyków. Wobec obojga zastosowano dozór policyjny. Policjanci odzyskali skradzione pieniądze podczas napadu.

Źródło:
KWP w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *