Zupełnie zapomniana rocznica i apel SAS do władz miasta i gminy Skawina

37. rocznica jednego z największych sukcesów Gminy Skawina, jakim było zamknięcie trującego wydziału elektrolizy huty aluminium, została zupełnie przemilczana w skawińskiej przestrzeni publicznej! Po 37 latach powietrze u nas należy do najgorszych w Unii Europejskiej, wskutek braku poszanowania powietrza przez mieszkańców, a przesycenie przemysłowe i uciążliwość poszczególnych zakładów stanowią dodatkowe, bardzo poważne obciążenie. Wobec tego, Skawiński Alarm Smogowy zaapelował do władz Miasta i Gminy Skawina, Radnych Miejskich a także Muzeum Regionalnego w Skawinie o upamiętnienie ofiar huty aluminium w Skawinie oraz wysiłku tych wszystkich, którzy w tamtych trudnych czasach doprowadzili do jej zamknięcia. Przeczytajcie poniżej apel SAS do władz skawińskich.

Apel ten skierowany jest do władz Miasta i Gminy Skawina, w tym Radnych Miejskich a także Muzeum Regionalnego w Skawinie. SAS wnosi w nim o upamiętnienie ofiar huty aluminium w Skawinie oraz wysiłku tych wszystkich, którzy w tamtych trudnych czasach doprowadzili do jej zamknięcia.

Apelujemy właśnie po to, byśmy WSZYSCY nie zapominali więcej, jaką katastrofą kończy się brak szacunku dla miejsca, w którym żyjemy – stwierdzają aktywiści SAS.

Pełna treść apelu

Szanowni Państwo,

jesteśmy zaskoczeni i zasmuceni tym, że 37. rocznica największego sukcesu Skawiny od czasu uzyskania praw miejskich – zamknięcia wydziału elektrolizy huty aluminium – została zupełnie przemilczana w skawińskiej przestrzeni publicznej, włączając w to niestety portal i fanpage Gminy Skawina oraz większość lokalnych opiniotwórczych osób i instytucji. Doskonale rozumiemy, że jak to w życiu bywa, dla każdego co innego jest ważne, ale fakt, że rocznica tego doniosłego wydarzenia przegrała w publikacjach z „włosami Elvisa Presleya” (dwie publikacje o tym pojawiły sie na gminnym fanpage’u w dzień po rocznicy) jest dla nas,mieszkańców, zwyczajnie nie do zaakceptowania.

Katastrofa ekologiczna, której nasza Gmina doświadczała w latach 1954-1981, da się porównać jedynie z obecną klęską smogu w dniach najwyższych jego stężeń, a wspólne zwycięstwo mieszkańców, specjalistów i dziennikarzy, wbrew systemowi politycznemu, konsekwencjom gospodarczym i duchowi czasu, do dziś nie ma sobie równego w naszej części świata. Świadczą o tym liczne polskie i zagraniczne publikacje. Choć trudno jednoznacznie oszacować liczbę ofiar fluoru, związków siarki, benzoalfapirenu i innych toksyn emitowanych przez niemal trzydzieści lat do powietrza, ziemi i wody, wszystkie rachunki zgadzają się w tym, że była ona ogromna. Ofiarom zanieczyszczeń, rodzinom naszym i naszych sąsiadów, winni jesteśmy co najmniej pamięć.

Szanowni Państwo, wyparcie z naszej zbiorowej pamięci daty 7. stycznia 1981 roku dowodzi, że niezbędne są zewnętrzne symbole pamięci o przeszłości – zarówno tej trudnej, ponurej, jak i napawającej dumą. Dlatego zwracamy się do Pana Burmistrza i członków Rady Miejskiej z apelem o upamiętnienie ofiar huty aluminium w Skawinie oraz tych wszystkich, którzy doprowadzili do jej zamknięcia, tablicą pamiątkową. Jako miejsce jej ekspozycji proponujemy wyremontowaną halę Dworca Kolejowego w Skawinie – miejsce, które ma być nie tylko terminalem komunikacyjnym, ale, zgodnie z planami Gminy i oczekiwaniami mieszkańców, centrum kultury i aktywności obywatelskiej. Podkreślamy, że taki gest nie ma nic wspólnego z podziałami politycznymi, za to wszystko z naszymi obowiązkami wobec przeszłości i zwykłą przyzwoitością.

Wierzymy i mamy nadzieje, że odbierzecie Państwo to pismo zgodnie z jego intencją, tj. nie jako zarzut, ale zwrócenie uwagi na bardzo istotny dla naszej tożsamości, przyszłości i obieranych postaw fakt historyczny, o którym powinniśmy uczyć kolejne pokolenia w szkołach i powtarzać go przy każdej sposobności.

Często zwracamy uwagę na fatalny stan powietrza w Gminie Skawina. Obecnej katastrofie winne jest przede wszystkim traktowanie przez mieszkańców powietrza nie jako wspólnego dobra, ale jako darmowego ścieku, do którego bezrefleksyjnie emitowane jest wszystko, co wrzucamy do zasypowych kotłów. Mówimy też o przesyceniu Skawiny ciężkim przemysłem, które, jeśli spojrzeć na zdegradowany teren byłej huty aluminium, ale również na wysoką uciążliwość “nowych” stref przemysłowych, nie daje cienia złudzeń, że nie wyciągnęliśmy nauki z tragicznej przeszłości. Słowa marszałka Piłsudskiego o narodzie, który tracąc pamięć przestaje być narodem, a staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium bardzo często są bezmyślnie przytaczane w najrozmaitszych kontekstach i być może dlatego nie poświęcamy im refleksji, na którą zasługują. Tymczasem na pamięć narodu składają się niezliczone mikropamięci, czy pamięci regionalne, które sprawiają, że czujemy związek z miejscem naszego pochodzenia lub zamieszkania – że czujemy się „stąd”. Wyrzekając się wspólnoty pamięci, sami godzimy się do degradacji naszej Gminy do roli „sypialni Krakowa”. Czy nie stać nas na więcej?

Wierzymy, że podobnie jak my, chcecie Państwo innej Skawiny: Skawiny, która pamięta o tych, co stracili swoje życie i zdrowie w nierównej walce z bylejakością i brakiem poszanowania sąsiadów i współobywateli; Skawiny, która wyciąga wnioski z porażek i znowu staje się przykładem dla świata – przykładem zrównoważonego rozwoju, w którym interesy ludzi, środowiska i przemysłu nie wykluczają się wzajemnie, ale dopełniają; Skawiny, która pamięta o swojej historii, ale nie przeżywa jej wciąż i wciąż na nowo, powielając dawne błędy. Skawiny, w której każdy z Państwa – i każda, każdy z nas – chcemy mieszkać.

Z wyrazami szacunku,
Skawiński Alarm Smogowy

 
===
Sprawdziliśmy, i faktycznie – tak jak napisano w apelu – w tym czasie na fanpejdżu Gminy Skawina na Facebooku ukazały się dwa posty dotyczące Elvisa Presleya (w tym jego włosów). Poniżej zrzuty ekranu:
 
 
Na stronie promocyjnej gminy również się nie ukazało nic dotyczącego huty aluminium:
 
 
Poniżej kadr z filmu Polskiej Kroniki Filmowej z 1980 r. zatytułowanego “Alarm”. Dokument pokazuje protest mieszkańców borku Szlacheckiego przeciwko trucicielskiej działalności huty aluminium
 

Zobacz FILM “Alarm”

Przeczytaj artykuł na stronie Dziennika Polskiego: Skawina. O tym jak zamykali produkcję aluminium. Mieszkańcy i pracownicy mieli tu ciężko, oddychanie było niebezpieczne

 

 

5 response to "Zupełnie zapomniana rocznica i apel SAS do władz miasta i gminy Skawina"

  1. Przez: KAROL Zamieszczono: 25 stycznia 2018

    Władze Gminy Skawina do zamknięcia huty aluminium nic nie miały to Kraków szalał bo okazało się że fluor żre zabytki w Krakowie;

  2. Przez: Skawinianin Zamieszczono: 19 stycznia 2018

    Może na stronie zamieszczą zdjęcia z lasu koło Huty Aluminium tzn co z niego teraz zostało. Masakra, teraz cały syf z Huty będzie leciał na miasto, przedtem drzewa chociaż to zatrzymywały. Ciekawe co tam będą budować i kto dał zgodę na wycinkę tego lasu.

    • Przez: ratuj się kto może Zamieszczono: 20 stycznia 2018

      Wycięli las by Czesi mogli wysyłać do siebie prąd. Tak się produkuje u sąsiadów czystą energię z węgla. To miasto będzie jednym wielkim śmietnikiem w którym ciężko będzie złapać powietrze w płuca, nawet jeśli tylko ktoś będzie w nim pracował i mieszkał na peryferiach. Taką wizję mieli decydenci, którzy przeminą lub się wyniosą z niego. Na pewno sprawcy tego znajdą inne miejsce dla swoich dzieci bo tu poprostu nie będzie życia. Syf w powietrzu, totalny paraliż komunikacyjny na drogach. W domu tapeta na ścianie z widokiem drzew i lasów, kilka kwiatków na parapecie nie zastąpi zieleni. Kochasz dzieci, nie buduj ich przyszłości w tym Mordorze.

    • Przez: Mariusz Zamieszczono: 20 stycznia 2018

      Pięknie zadziałał Marszałek Województwa Małopolskiego. Wyraził zgodę na przeznaczenie na cele nieleśne prywatnych gruntów leśnych boru mieszanego świeżego o pow. 15 ha w miejscowości Rzozów. motywując to tym, że taki zapis jest w PROJEKCIE planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Skawina. Las została zasadzony przez prywatnych właścicieli ich trudem i pieniędzmi jako “otulina” elektrowni Skawina i zgodnie z prawem. Teraz wbrew protestom właścicieli lasu chcą im odlesić teren oraz poprowadzić tamtędy linie elektroenergetyczną ze szkoda dla przyrody oraz finansów właścicieli.
      Decyzja z 23 strycznia 2015 roku.

      M.W

    • Przez: czytelnik Zamieszczono: 20 stycznia 2018

      Zgodę dał na to i wszystkie inne rzyczy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, jego twórcy, lobbyści, burmistrzowie i radni, przecież to ich dziecko. To że wycięto setki hektarów lasów pod strefy, zabudowano zieleńce marketami, wpuszczono trucicieli, śmieciarzy, zniszczono zieleń miejską której pozostało już tylko 2% ogółu terenów.
      Imiennie łatwo ich odszukasz sprawdzając kto miał władzę przez ostatnie dwie dekady, komu byt się poprawił, kto pioł się po szczeblach samorządności. Nic samo się nie dzieje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *