Pieszy po zmroku tylko z elementami odblaskowymi!

policja2Komisariat Policji w Skawinie uprzejmie przypomina, iż  od 31 sierpnia każdy pieszy poruszający się po zmroku drogą poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego (art. 11 ust. 4a Prawo o ruchu drogowym).

Do tej pory przepis ten dotyczył tylko osób do 15. roku życia. Wyjątek dotyczy tylko tych, którzy będą poruszać się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.  Niestosowanie się do tego przepisu grozi mandatem karnym do 500 zł.

– Jak wynika z analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym pieszy jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego jest najbardziej narażony na niebezpieczeństwo na drodze.  Ze statystyk wynika, ze w ubiegłym roku co druga osoba, która zginęła w wypadkach na małopolskich drogach to pieszy.  Do wypadków tych najczęściej dochodziło w miesiącach od września do grudnia w godzinach wieczornych, kiedy widoczność człowieka poruszającego się po drodze jest ograniczona. Pamiętajmy: noszenie elementów odblaskowych zwiększa bezpieczeństwo pieszych na drodze! – mówi Grzegorz Hajto, Komendant Komisariatu Policji w Skawinie.

Źródło:
Grzegorz Hajto | KP w Skawinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *