Wigilijne Spotkanie Mieszkańców w Skawinie

_IMG_9433W niedzielę, 16 grudnia 2012 r., na Rynku w Skawinie odbyło się tradycyjne „Wigilijne Spotkanie Mieszkańców”. W jego programie znalazły się: przekazanie przez harcerzy Światełka Betlejemskiego, uroczyste zapalenie choinki, łamanie się opłatkiem i wspólne kolędowanie. Spotkaniu towarzyszył „Kiermasz Świąteczny”.

Znakiem do otwarcia wydarzenia była kolęda „Przystąpmy do szopy” w wykonaniu Moniki Chmielarczyk – solistki warsztatów wokalnych CKiS w Skawinie. Następnie Harcerze Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak” w uroczystym przemarszu zbliżyli się do sceny, niosąc Betlejemskie Światło Pokoju, które wręczyli Burmistrzowi Adamowi Najderowi.

Akcję „Światła Pokoju” z Groty Betlejemskiej rozpoczęła w 1986 roku austriacka rozgłośnia ORF. Jako symbol bożonarodzeniowego orędzia pokoju Światełko dociera do ponad 25 krajów europejskich, w tym także do Polski. Co roku wybrane przez ORF dzieci odbierają Światło z lampy oliwnej, wiszącej nad srebrną gwiazdą w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie jest Ono transportowane do Wiednia, skąd przekazywane jest przedstawicielom organizacji skautowych z wielu europejskich krajów. Od 1991 roku małopolscy harcerze dostarczają Betlejemskie Światło Pokoju do Krakowa i przekazują wszystkim, którzy chcą, by Światło trafiło do ich domów podczas Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku harcerze odebrali Światło w Svicie na Słowacji. Hasło tegorocznej akcji: „Odważ się być dobrym” to nawołanie i podkreślenie, by szukać w sobie dobra, którym można dzielić się z innymi.

Po uroczystym zapaleniu choinki życzenia mieszkańcom złożyli: Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Adam Najder, Wicestarosta Powiatu Krakowskiego Urszula Stochel oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie Marcin Kuflowski. Następnie ks. Prałat Edward Ćmiel, Proposzcz Parafii pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, zainicjował wspólną modlitwę i poświęcił opłatki, które zostały rozdane zebranym, by mogli złożyć sobie świąteczne życzenia.

Na scenie zaprezentowała się grupa wokalna, działająca w CKiS pod kierunkiem Piotra Majewskiego, ktora przy akompaniamencie Witalija Iwanowa wykonała kolędę „Tryumfy Króla Niebieskiego”. Był to bardzo udany debiut młodziutkiej grupy, która pracuje w składzie: Aniela Biczak, Anna Kierzyk, Klaudia Klimończyk, Aleksandra Kozik, Aleksandra Lupa, Krzysztof Mrowiec, Aleksandra Patalong, Ewa Mroźnik.

Do wspólnego kolędowania zaprosiła zebranych Kapela SOKÓŁ HALLER, która wystąpiła w składzie: Stanisław Gerc – trąbka, Michał Przybyło – trąbka, Agnieszka Kucała – skrzypce, Magdalena Orlicka – skrzypce, Andrzej Tatko – kontrabas, Piotr Przybyło – klarnet, Wojciech Góralczyk – akordeon, Kazimierz Paciorek – akordeon. Aby ułatwić mieszkańcom śpiew i odświeżyć znajomość tekstów najpiękniejszych polskich kolęd, podczas uroczystości zostało rozdane 300 śpiewników, przygotowanych specjalnie na ten wieczór.

W międzyczasie prowadząca spotkanie Joanna Miciak zaprosiła wszystkich do degustacji potraw wigilijnych, które przygotowali: Włodzimierz Młynarczyk z Firmy Grill Bar „Gubałówka”, Mirosław Adamczyk z Restauracji „Stek” oraz „Bar Kawowy Sokół” Elżbiety Tatarczuch. Chleb do potraw zapewniła Piekarnia Państwa Dąbrowskich. Spotkaniu towarzyszył kiermasz świąteczny, na którym można było zaopatrzyć się w niecodzienne ozdoby, biżuterię artystyczną czy ręcznie wykonywane poduszki-przytulanki, które mogą być znakomitym prezentem pod choinkę. Nie zabrakło także aromatycznie pachnącego grzańca, nieodłącznego elementu świątecznego klimatu.

Harcerze NZH „Czerwony Mak”, zapraszają codziennie wszystkich, którzy chcą, aby Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w ich domu, w godzinach 16.00-18.00 oraz w Wigilię  w 13.00-16.00 do Harcówki przy ul. Słonecznej 6.

Źródło: CKiS w Skawinie/PSW