10 grudnia 2017 r. nastąpi zmiana rozkładu jazdy pociągów. Rusza SKA ze Skawiny do Krakowa

Wydłużenie 2. linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej do Skawiny, powrót Kolei Małopolskich na trasę Kraków – Miechów – Sędziszów, więcej składów na trasie Kraków – Bielsko Biała oraz plany uruchomienia długo wyczekiwanej Podhalańskiej Kolei Regionalnej – to najważniejsze zmiany nowego, kolejowego rozkładu jazdy, który wejdzie w życie już 10 grudnia 2017 r. – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Zmiany na trasie SKA2

Niewiele ponad 20 minut (od 22 do 28) będzie trwała podróż pociągiem ze Skawiny do centrum Krakowa. Pasażerowie, którzy zdecydują się od 10 grudnia 2017 r. na podróż koleją na trasie Kraków – Skawina – Kraków w dni robocze będą mieli do dyspozycji aż 57 kursów realizowanych zarówno przez Koleje Małopolskiej jak i Przewozy Regionalne. Nieznacznie mniej pociągów, bo aż 42 pojedzie po torach w weekendy i dni wolne od pracy. Niestety ze względu na remonty torów prowadzone na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów początkowo nie uda się wprowadzić regularności odjazdów, która cechuje pozostałe połączenia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. W godzinach szczytu pasażerowie, mogą jednak liczyć na kursy średnio co 30 minut. Studenci za bilet z Krakowa do Skawiny zapłacą niewiele ponad 2 zł, bilet normalny będzie kosztował 4,50 zł, natomiast miesięczny 95 zł.

Ale to nie jedyne zmiany jakie niesie ze sobą nowy rozkład jazdy na trasie wydłużonej SKA2. Na linię powracają pociągi obsługiwane przez Koleje Małopolskie, a dzięki nowo otwartej łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki osoby wybierające się ze Skawiny do Krakowa dojadą do samego centrum bez konieczności przesiadki. Pociągi Przewozów Regionalnych pojadą także po trasach Ostrowiec Świętokrzyski –  Kielce – Kraków oraz Kraków – Bielsko Biała i Kraków – Zakopane. W miejsce pociągu „Orlik” relacji Częstochowa – Kraków uruchomiona zostanie para pociągów Kozłów – Skawina – Kozłów. Ponadto poranny pociąg z Miechowa (odj. 5:20) przez Kraków pojedzie w bezpośredniej relacji do Bielska-Białej.

Pozostałe zmiany w Województwie Małopolskim

Znaczącą zmianą w nowym rozkładzie jazdy będzie przede wszystkim uruchomienie Podhalańskiej Kolei Regionalnej. Od 27 kwietnia 2017 roku dzięki dodatkowym 22 kursom realizowanym na odcinku Nowy Targ – Zakopane – Nowy Targ pociągi będą jeździć po tej trasie co (około) godzinę.

Zyskają także pasażerowie podróżujący na trasie Olkusz – Katowice, bowiem od grudnia na tory wyjadą dodatkowe 2 pary pociągów. W bezpośredniej relacji zostaną także uruchomione połączenia Katowice – Rzeszów oraz Rybnik – Rzeszów, a liczba kursów z Krakowa do Bielska – Białej wzrośnie z 8 do 12.

Zaplanowano także szereg dodatkowych połączeń specjalnych. W okresie świąteczno-noworocznym oraz w każdy weekend wakacji pasażerowie będą mogli skorzystać z przyspieszonych połączeń do Zakopanego realizowanych przez Koleje Małopolskie. Uruchomiony zostanie także specjalny pociąg Katowice – Żywiec – Sucha Beskidzka – Zakopane obsługiwany przez Koleje Śląskie, który będzie kursował w okresie ferii zimowych, wakacji oraz w długie weekendy. Pomyślano także o miłośnikach białego szaleństwa i wędrówek po górach, którzy w czasie ferii zimowych, wakacji i w długie weekendy komfortowo dojadą do Krynicy-Zdroju.

Remonty infrastruktury

Niestety ze względu na szeroko zakrojone prace remontowe torów prowadzone przez PKP PLK S.A. pasażerowie wciąż powinni liczyć się z utrudnieniami w ruchu pociągów. W związku w tym, na trasie SKA1 Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Główny pociągi odjeżdżać będą co godzinę. Mniej pociągów pojedzie także po trasie Kraków Główny – Trzebinia. W związku z remontami torów od 22 marca do 20 czerwca  oraz od 17 września do 16 listopada 2018 roku zawieszony zostanie ruch na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka. Pasażerowie mogą jednak liczyć na wprowadzenie autobusowej komunikacji zastępczej. Autobusy pojadą także zamiast wybranych pociągów SKA3 na odcinku Kraków-Podłęże.

Szczegółowe informacje na temat rozkładu odnaleźć można w rozkładach jazdy załączonych pod artykułem oraz na stronach: 

www.portalpasazera.plwww.malopolskiekoleje.plwww.polregio.pl oraz www.kolejeslaskie.com

8 response to "10 grudnia 2017 r. nastąpi zmiana rozkładu jazdy pociągów. Rusza SKA ze Skawiny do Krakowa"

 1. By: Mieszkaniec Posted: 11 grudnia 2017

  Dlaczego te pociągi nie jadą przynajmniej do Spytkowic czy Zatora? Wiem jak wyglądają realia dojazdu z tego kierunku. Widzę co dzieje się w busach relacji Zator – Kraków. Okazuje się, że zarówno się z kierunku -do, jak i -z Krakowa busy wypełnione są osobami wsiadającymi lub wysiadającymi w Skawinie. Wiem, że oczywiście nikt nie może zabronić nikomu z korzystania z busów, ale czy ktoś w końcu pomyśli by poprawić komfort jazdy mieszkańcom miejscowości obok Skawiny. Ponieważ to co teraz powstało nie rozwiązuje w niczym problemy dojazdu mieszkańcom z tego kierunku. Wręcz przeciwnie powoduje jedynie dodatkowe nerwy i poczucie marnych decyzji.

 2. By: mieszkaniec Posted: 8 grudnia 2017

  To pomyślane dla ludzi, którzy jeżdżą samochodami. Przecież trzeba z miejscowości okolicznych dojechać do pociągu. A co z ludźmi, którzy nie mają samochodu i z różnych względów nie mogą prowadzić?
  Jak mają się dostać do Skawiny? Oczywiście nikt o nich nie myśli. Bo po co. Ktoś kto jeździł samochodem nadal będzie jeździć i stać w korkach a pociągi powiozą powietrze bo z okolicznych miejscowości w ludzie nadal będą musieli tłoczyć się w busach bo przecież pociąg jest tylko do Skawiny. Głupota!!!

 3. By: mieszkaniec Posted: 8 grudnia 2017

  I mieszkańcy Skawiny będą jeździć do Krakowa pociągami?????????????? Wątpię. Obecnie wsiadają do busów chociaż mają wszystkie możliwe autobusy i busy. I będą chodzić z osiedli na stację. Nie wierzę. A co z mieszkańcami wsi, którym najbardziej przydałby się pociąg? Nie każdy ma samochód by nim dojechać do Skawiny. Pociągi jedynie do Skawiny to jest myślenie z punktu widzenia kogoś kto nie ma pojęcia o sytuacji ludzi dojeżdżających do pracy codziennie z okolicznych miejscowości.
  Bzdury urzędasów.

 4. By: driver Posted: 7 grudnia 2017

  W weekend kiedy mam zajecia jeszcze gorzej albo 7:06 albo 8:20, więc powrotów nawet nie sprawdzam i zostaję przy samochodzie

 5. By: rozczarowana Posted: 7 grudnia 2017

  Kursy co 30 min? Skawina odjazd 7:06 kolejny 7:53, powrót 15:26, 16:36. Rozczarowałam się

  • By: czytelnik Posted: 7 grudnia 2017

   Może to nie są godziny szczytu 🙂

   • By: Realista Posted: 9 grudnia 2017

    Po co otwierać to teraz, kiedy nie działa parking, nie ma gdzie się zatrzymać? Czy tam ktoś myśli? A tu wielka pompa. A co do wypowiedzi mieszkańca przypuszczam, że nie mieszkającego w Skawinie – to rozumiem. Takie są realia.

    • By: Mieszkaniec Posted: 11 grudnia 2017

     Ciekawe czy były szampany i nagrody? A wy ludzie męczcie się dalej. Może jakby jeden z drugim pojeździł busami do Krakowa na przykład ze Zelczyny i postał w nim w tłoku, po czym usłyszał, że ma się cieszyć z pociągu, który jedzie tylko do Skawiny, to by w końcu zrozumiał ten absurd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *