Czujniki zanieczyszczeń przemysłowych powietrza w gminie Skawina

Jak poinformował serwis gminny, na terenie Skawiny pojawiły się pierwsze czujniki mierzące poziom zanieczyszczeń przemysłowych powietrza. Zgodnie z zapowiedziami jest to pierwszy etap realizacji badań poziomu zanieczyszczeń powietrza na terenie naszej gminy poza stacją WIOŚ w Krakowie (zlokalizowaną przy ul. Ogrody w Skawinie). Czujniki BTEX przeznaczone są do tzw. pasywnego monitorowania lotnych i semi–lotnych związków organicznych w zakresie C2-C28. Próbnik składa się z rurki ze stali nierdzewnej, zawierającej wypełnienie ze stałego polimeru adsorbującego. Rodzaj sorbentu stosowanego w próbniku jest dobierany odpowiednio dla konkretnego typu oznaczanych związków chemicznych.

Ilość czujników będzie rosła – kolejne czujniki będą montowane już w styczniu 2019 r. Zgodnie z zapowiedziami jest to pierwszy etap realizacji badań poziomu zanieczyszczeń powietrza na terenie naszej gminy poza stacją WIOŚ w Krakowie (zlokalizowaną przy ul. Ogrody w Skawinie) oraz czujnikami mierzącymi poziom pyłów (informacje szczegółowe TUTAJ).

Również w grudniu uruchomiono urządzenie mierzące poziom m.in. formaldehydu i lotnych związków organicznych.

Po uzyskaniu wyników badań zostanie określony zakres badań wśród mieszkańców tzw. monitoringu biologicznego.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Ochrony Powietrza Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, ul. Rynek 12 (wejście od ul. Krzywej), tel. 12 2770 168.
 

Źródło: Wydział Ochrony Powietrza UMiG w Skawinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *