Monitoring jakości powietrza dostępny! Petycja mieszkańców gminy odniosła skutek

skawina_zakladka3 miesiące zajęło Urzędowi Miasta i Gminy Skawina zrealizowanie (w części) petycji, którą złożyło na ręce Burmistrza kilku mieszkańców gminy Skawina. Pismo dotyczyło umieszczania na oficjalnych stronach Urzędu Miasta i Gminy Skawina komunikatów ostrzegających mieszkańców o zagrożeniu spowodowanym znacznym przekroczeniem norm pyłu zawieszonego PM10 oraz powiadamiania mieszkańców o tym problemie z wykorzystaniem systemu powiadamiania SMS-owego i newslettera (zobacz: Petycja mieszkańców do Urzędu w sprawie publikowania oficjalnych komunikatów o zanieczyszczeniu).

Odpowiedź na petycję przyszła po miesiącu od złożenia (zobacz jej treść: Jest odpowiedź Urzędu na petycję mieszkańców w sprawie komunikatów o zanieczyszczeniu).

Jak wówczas w piśmie poinformował Burmistrz, do końca kwietnia 2016 r. powstanie na stronie gminy specjalna zakładka, dedykowana ochronie powietrza, i możliwość zamówienia newslettera (powiadomienia o zanieczyszczeniu na maila, ale na sms-a już nie…).

Końcem kwietnia br. na stronie głównej gminaskawina.pl pojawiła się ikonka informująca ogólnie o stanie powietrza w Skawinie:

skawina_zakladka

 Jak napisano w notce informacyjnej na tej stronie:

Nowa funkcjonalność wzmocni przekaz dostępny dotychczas tutaj,  w taki sposób, aby stał jeszcze bardziej czytelny i widoczny na stronie. Wszystko to dzięki grupie mieszkańców, którzy zwrócili nam uwagę, że nie są odpowiednio czytelnie zawiadamiani o stanie zanieczyszczenia powietrza – więcej na ten temat: KLIKNIJ TUTAJ.

Dalej czytamy:

Wkrótce na stronie internetowej zostanie w pełni wdrożona nowa zakładka dedykowana ochronie środowiska, na której udostępnione zostaną nie tylko informacje poświęcone prognozie jakości powietrza, ale także inne istotne, a przede wszystkim przydatne informacje z zakresu ochrony środowiska – już dziś zapraszamy do zapoznania się z dostępnymi tam treściami: KLIKNIJ TUTAJ.

(źródło: Monitoring jakości powietrza – dostępny na naszej stronie!)

5 response to "Monitoring jakości powietrza dostępny! Petycja mieszkańców gminy odniosła skutek"

 1. Przez: dżuma Zamieszczono: 5 maja 2016

  Od lat winą za zły stan powietrza, we wszystkich opracowaniach dotyczących środowiska w gminie, obarczano Śląsk i Kraków. Niektórym decydentom do dziś pozostało szukanie winnych w koło. Rośnie świadomość społeczna i trzeba znaleźć kolejnego winowajcę. Całą winę usiłuje się zrzucić na indywidualne paleniska domowe, jakby zapominając o przemyśle, transporcie samochodowym, przekształceniu terenów zielonych pod przemysł, usługi i budownictwo, wycince drzew na masową skalę.
  Miasta zalane betonem duszą się albo toną w ulewnym deszczu. Taki jest zawsze finał niezrównoważonego rozwoju nastawionego na eksploatację zasobów. Ludzie zapełniają gabinety lekarskie i cmentarze.

 2. Przez: jarosław Zamieszczono: 4 maja 2016

  Jest 21.14 buźka pokazuje obraz z godziny 17.00 . cztery godziny poślizgu
  Tak jest również na stronie http://powietrze.malopolska.pl/prognozy/ 🙁
  Czemu to tak śmiesznie przekazuje dane?

 3. Przez: niedoróbka Zamieszczono: 4 maja 2016

  Uśmięchnięta buźka (zielona) o godz. 13 dnia 4 maja br. podaje dobry stan powietrza z godz. 9 – to co ile godzin zmienia się podpis pod “buźką”, a może “buźka to tylko atrapa?
  Wydaje się, że urzędnik zapomniał podłączyć obiecywane linki do pełnych danych o stanie powietrza w danej chwili – strona http://www.gminaskawina.pl/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=183 Wydziału Ochrony Środowiska podaje taki link – to nie można bezpośrednio poprzez zielona buźkę podłączyć bieżące komunikaty?

 4. Przez: smog Zamieszczono: 3 maja 2016

  SMS-owy system powiadamiania mieszkańców, zwykle służy kierowcom. Najczęściej pojawiające się komunikaty informowały o utrudnieniach i zalecały wybór alternatywnych dróg. W przypadku zanieczyszczenia powietrza nie ma alternatywy gdy ktoś musi przebywać na zewnątrz budynku.

  • Przez: porada1 Zamieszczono: 4 maja 2016

   smog-jest alternatywa – zakładamy maskę antysmogową, taki widok nie jest straszny w Pekinie, czy Tokio, i w Krakowie/Skawinie też będzie pospolity, jeżeli władza nie zabierze się szybko do PRAWDZIWEJ, a nie pozorowanej walki ze smogiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *