Pytania do Burmistrza od Czytelnika portalu infoskawina.pl (drzewostan, tereny zielone, nasadzenia)

Nawiązując do naszej akcji „Zapytaj Burmistrza” (zobacz: Ruszamy z nową inicjatywą „Zapytaj Burmistrza”. Zapraszamy do zadawania pytań Burmistrzowi), niniejszym kierujemy kolejne pytania do Burmistrza oraz Rady Miejskiej w Skawinie. Pytania przesłał w komentarzu Czytelnik a dotyczą ostatniej wycinki drzew w okolicy „Strefy Przemysłowej Huta”.

Pytania pojawiły się 4 lutego 2018 r. pod jednym z artykułów, a dokładnie tym: List Czytelnika w sprawie wyciętego lasu naprzeciw Elektrowni Skawina (INFORMACJE, ZDJĘCIA, VIDEO, MAPY)

Oto treść pytań, które przesłaliśmy do Urzędu i Rady Miejskiej z prośbą o odpowiedź:

Kilka pytań

Jaki jest aktualnie udział procentowy terenów zielonych w obszarze miasta ?
Czy miasto posiada plan nasadzeń drzew oraz krzewów i czy są to tereny miejskie czy wiejskie?
Ile procentowo wydaje się z budżetu miasta pieniędzy na utrzymanie zieleni po odliczeniu kosztów utrzymywania placów zabaw, ogrodzeń, piaskownic, ławek, koszy na śmieci itd.?
Ile mamy placów zabaw na terenie gminy, boisk trawiastych i o innej nawierzchni?
Czy planuje się wykup terenów pod miniaturowe parki i skwery?
Kto odpowiada za zarządzanie zielenią miejską, nadzoruje prace zatrudnionych firm przycinających drzewka i utrzymujących trawniki? Czy planuje się zatrudnienie miejskiego ogrodnika?
Czy miasto dokonało inwentaryzacji drzew i krzewów w centrum, na terenie osiedli mieszkaniowych? Czy dokonuje się ocen stanu drzew, prowadzi prace pielęgnacyjne? Jeśli dokonuje się oceny to jak często i kto to robi? Ile posadzono drzew i krzewów w mieście w roku 2016 i 2017.
Czy prowadzona jest edukacja ekologiczna i uświadamiająca wśród osób starszych? Jakie działania podejmuje Rada Miejska by powstrzymać wycinkę drzew i zwiększyć udział terenów zielonych w mieście? Czy kiedykolwiek na sesji dostrzeżono problem uszczuplania zasobów terenów zielonych i skutków jakie powoduje brak drzew w centrum, wokół terenów przemysłowych, przy obwodnicy?

​Gdy tylko otrzymamy odpowiedzi, opublikujemy je na portalu.

AKTUALIZACJA (20 lutego 2018 r.):

Odpowiedź Przewodniczącego RM w Skawinie jak i Burmistrza Miasta i Gminy w Skawinie na zadane pytanie Czytelnika opublikowaliśmy w artykule z 20 lutego 2018 r. tutaj: ODPOWIEDŹ URZĘDU MIASTA I GMINY W SKAWINIE NA PYTANIA CZYTELNIKA O DRZEWOSTAN, TERENY ZIELONE, NASADZENIA.

 

33 response to "Pytania do Burmistrza od Czytelnika portalu infoskawina.pl (drzewostan, tereny zielone, nasadzenia)"

 1. Przez: OLo Zamieszczono: 20 lutego 2018

  Wybory się zbliżają trzeba wymagać właściwych decyzji już teraz!

 2. Przez: Mieszkaniec Zamieszczono: 15 lutego 2018

  Chciałbym zwrócić państwa uwagę na fakt, że CEZ SKAWINA czyli elektrownia, chce chętnie podłączać nowe obiekty do sieci ciepłowniczej, ale póki co chce działać na rynku energii jeszcze przez 10 lat. CO PÓŹNIEJ??? Później przejdziecie państwo na grzanie prądem lub gazem o ile macie takie możliwości. Po zamknięciu elektrowni dostaniecie nowe rachunki. Trudno jest gdybać co będzie , ale ŁĘG nie ogrzeje Skawiny, bo jest za mały i stary.

 3. Przez: ekokarty Zamieszczono: 11 lutego 2018

  Pytanie w temacie drzew.
  Urząd wydaje zezwolenia na usunięcie drzew rosnących na terenie działki nr… ,pod warunkiem dokonania nasadzeń zastępczych. Kto nadzoruje wykonanie tego zalecenia, jakie są kryteria (wielkość drzwa, gatunek)? Kto wskazuje miejsce takiego nasadzenia, sprawdza stan drzew posadzonych po roku, dwóch i trzech.?

  Zgodnie z prawem w zezwoleniu, w którym uzależniono wycinkę od nasadzeń następczych, organ wskazuje:
  miejsce nasadzeń, liczbę drzew lub wielkość powierzchni krzewów, minimalny obwód pni drzew na wysokości 100 cm lub minimalny wiek krzewów, gatunek lub odmianę drzew lub krzewów, termin wykonania nasadzeń, termin złożenia organowi informacji o wykonaniu obowiązku.
  W 2017 roku wydano kilka takich zezwoleń, czy dokonano już nasadzeń zastępczych?
  http://www.ekokarty.pl/wykaz/skawina

  • Przez: ogrodnik Zamieszczono: 11 lutego 2018

   Organ administracyjny może określić w zezwoleniu również odpowiednie warunki techniczne sadzenia np. obowiązek podlewania lub opalikowania sadzonek. Czy prowadzone są pielęgnacje poprzez odchwaszczanie, podlewanie, zwalczanie szkodliwych grzybów i owadów, czyli wykonywane czynności zgodnie ze sztuką ogrodniczą w celu zachowania żywotności posadzonych drzew?

 4. Przez: Drwal Zamieszczono: 9 lutego 2018

  A gdyby tak z siekierą, piła mechaniczną, a nawet tasakiem lajkonika jak to w jednym z krakowskich portali piszą. Przyjść pod urząd w Skawinie może się wystraszą w końcu i coś się zmieni?! Bo skoro stare, chore drzewa trzeba wyciąć to czy nie to samo można by zrobić z rządzącymi w Skawinie…..
  Może trochę zadumy z tego co się robi nie tylko w święto zmarłych…?!

  • Przez: Bank Danych Lokalnych Zamieszczono: 10 lutego 2018

   Ci ludzie nigdy się nie zmienią w swoim podejściu do zieleni miejskiej. Skutki podjętych decyzji odcisną piętno na mieście na kilkadziesiąt kolejnych lat. Pozostawią po sobie betonową pustynię z jedną oazą zieleni jaka jest Park Miejski (10,5 ha) który jakiś czas obroni się przed zanieczyszczeniami i temperaturą. Skawina miasto o powierzchni 2050 ha. Dane z GUS 2016 rok Tereny zieleni: parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej powierzchnia (w miastach i wsiach) ogółem 46,70 ha.
   https://bdl.stat.gov.pl/BDL/dane/teryt/kategoria/1611#

   • Przez: złoto Zamieszczono: 16 lutego 2018

    W każdym z miast policzono „zadrzewiony” areał. Średnio wynosił on 39 m2 na głowę mieszkańca.
    https://www.tuoddycham.pl/drzewa-w-miastach-sa-na-wage-zlota/
    Miasto Skawina w 2017 roku liczyło 21731 mieszkańców, gdyby przyjąć średnią 39m2 na mieszkańca to w mieście drzewa powinny zajmować 84 ha.

 5. Przez: słuchacz Zamieszczono: 8 lutego 2018

  ak jednak zapowiada inwestor, nasadzenia zastępcze będą realizowane na wiosnę i będą poprzedzone konsultacjami społecznymi. Wiadomo już, że nie uda się zasadzić tylu nowych drzew ile wycięto. Tymczasem deficyt zieleni staje się coraz większym problemem w Skawianie. Jak podkreślają miejscowi aktywiści, pokrywa ona zaledwie 2% terenu gminy.
  http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/ogromna-wycinka-drzew-w-skawinie-zglupialam-jak-to-zobaczylam/

  • Przez: mieszkaniec Zamieszczono: 8 lutego 2018

   Po wycience w 2016 i 2017 pozostało około 2% z hakiem terenów zielonych w mieście. W gminie jest o parę procent więcej bo wciąż na odrolnionych i odlesionych terenach nie zjawili się deweloperzy, inwestorzy i przemysł wkroczył do ścisłego centrum miasta.

 6. Przez: Leśniczy Zamieszczono: 7 lutego 2018

  Kiedy jakiś nowy park powstanie w Skawinie?!?!?!?!?!?!?

  • Przez: czytelnik Zamieszczono: 8 lutego 2018

   Chyba nieprędko powstanie nowy park. Pod każdy park potrzebna jest przestrzeń, ktoś ją musi sprzedać lub podarowa gminie. Decydenci z poprzedniej epoki zadbali o to, w MPZP nie zabezpieczyli takich terenów. Wszystko pod zabudowę nic pod zieleń, dzielnie bronią się mieszkańcy osiedli którym wszystko chcą wyciąć pod parkingi. Brońcie drzew nie tylko w internecie, siedząc i pisząc na portalach niewiele zdziałacie.

 7. Przez: Bob budowniczy Zamieszczono: 7 lutego 2018

  Mieszkancy Rzozowa i Borku Szlacheckiego obudzcie się zanim bedzie za puzno po wybudowaniu obwodnicy do DK953 gmina stworzy spustoszenie i na Waszym terenie dla firm bedzie jak na Marsie zapewne.! W dupie maja ekologie w tej Skawinie przy najbliższych wyborach powinnyśmy się im za to odwdzieczyć należycie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Przez: realista Zamieszczono: 7 lutego 2018

   BOB tego się nie da już powstrzymać. Nie zamienisz terenów przemysłowych, usługowych i przeznaczonych pod mieszkalnictwo w tereny zielone. Masz rację po połączeniu obwodnicy z drogą 953 zrównają z ziemią Rzozów i Borek Szlachecki. Ale najpierw wytną te resztki lasku od huty do torów kolejowych biegnących do Zakopanego. Kolejarze już wycięli wszystko w pasie przy torach, po 20 metrów z każdej strony, jak coś opuścili to wrócą wiosną. Samborek też zostanie wchłonięty przez zainstalowane przy obwodnicy firmy, to kwestia czasu. To miasto sprzedano pod przemysł, usługi i takie tam inne.

   • Przez: MIŚ Zamieszczono: 8 lutego 2018

    Wiec jedyne co możemy to odwdzięczyć się przy najbliższych wyborach!!!!
    Chyba ze wpadną na jakiś zadowalający pomysł i coś się zmieni w kierunku parków, zieleni… kilka metrów ścieżki w z dłuż obwodnicy nic nie zmienia:(
    A co z tego ze powstają nowe firmy jak nie ma w nich kto pracować!!!
    ludzie dojeżdżają z poza Skawiny wiec niech sobie budują strefy przemysłowe poza Skawiną a nam zostawią resztki terenu na rekreacje

    • Przez: fan Zamieszczono: 9 lutego 2018

     Marzycielu drogi gdyby urna była sposobem na postawienie w odstawkę „zasłużonych” to nikt nie głosowałby na byłych burmistrzów, jednak oni wracają jako radni w kolejnych wyborach. W drugą stronę też to nie działa bo radni zostają burmistrzami. Tak się to kręci od wielu lat. Prędzej się doczekamy naturalnej selekcji jak zadziałania dwukadencyjności lub autentycznych zmian składu kadry. 🙂

  • Przez: radziszowianin Zamieszczono: 8 lutego 2018

   Wybierzcie się na wycieczkę do lasu, zobaczycie sterty ściętych drzew. Przedsiębiorstwo leśne pracuje nad poprawą klimatu.

 8. Przez: Mordor Zamieszczono: 6 lutego 2018

  O jakiej rekompensacie mówicie? W planie 261,4 ha przeznaczono pod: zabudowę mieszkaniową, mieszkaniowo-usługową, usługi, działalność produkcujną, drogi komunikacyjne. Na tereny sportowe i rekreacyjne 7,3 ha – 2,8% terenów. To jest zrównoważony rozwój i „dbałość” o środowisko którego nieistotnym elementem dla decydentów był człowiek.

 9. Przez: Skawina Zamieszczono: 6 lutego 2018

  Myślę,że taka degradacja terenów zielonych powinna się automatycznie wiązać z jakąś rekompensatą. Proponuję: obsadzenie usuniętego pasa drzew krzewami rosnącymi do 5 m, oraz wykonanie ścieżek rowerowych w terenie objętym teraz budową linii. Ławki, miejsca na grilla i może ludzie to zaakceptują? To prosty pomysł, ale dlaczego ktoś ma naszym kosztem łupić nas z życiodajnego otoczenia. Interes PSE nie interesuje ani mnie ani wielu czytelników,

  • Przez: mpzp Zamieszczono: 6 lutego 2018

   Pomysł owszem prosty gdyby nie potężne pola elektryczne i hałas pod linią 400 kV. Należy domagać się wykonania pomiarów pod względem promieniowania elektromagnetycznego przed wybudowaniem i po uruchomieniu linii. Niewiele pozostało miejsc gdzie można posadzić w mieście drzewa, postarali się o to włodarze tworząc MPZP. Gdy spojrzycie na mapę to zobaczycie, że to nie koniec wycinki w tym rejonie. Wszystkie drzewa od huty po tory kolejowe przy Bahlsenie znikną. PU – Teren zabudowy Produkcyjno-Usługowej
   http://www.gminaskawina.pl/components/download/send.php?pos_id=4955

 10. Przez: wycinka Zamieszczono: 6 lutego 2018

  KOMISJA GOSPODARKI I OCHRONY ŚRODOWISKA
  Grażyna KOŃ – zastępca przewodniczącego
  Ewa MASŁOWSKA
  Marcin MOCHA
  Adam NAJDER
  Józef NIECHAJ
  Stanisław PAC
  Antoni SAPAŁA – przewodniczący Komisji
  Co członkowie tej komisji zrobili aby temu zapobiec?
  Radna Koń. Teraz pisze interpelacje? Jakaś paranoja. Gdzie była d twej pory. Zastępca Przewodniczego Komisji. Za co pobiera diety? Radna Masłowska. Jeździ tą drogą. Też nic nie widzi? Jakie publiczne stanowisko zajęła w tej sprawie? Radny Sapała, radny Pan , radny Najder.i pozostali. Ludzie!!!!!! Zapamiętajcie to sobie i nie głosujcie już na te osoby. Budzą się jak redaktorzy nagłaśniają sprawy. A tak śpią w najlepsze i co miesiąc ponad 1000 zł biedy z naszych podatków obierają., Musi nastąpić zmiana. Dobra zmiana. Radni po dwóch kadencjach się już wypalili. A siedzą nawet po 3 kadencje, marzą o czwartej albo mierzą wyżej. Za nasze podatki. W jesieni jedyną decyzją będzie abym im podziękować.

  • Przez: SP Zamieszczono: 9 lutego 2018

   Radny Stanisław Pac pewnie wiele miałby do powiedzenia w temacie drzew i tego co się stało z terenami zieleni miejskiej, ale.

  • Przez: AAA Zamieszczono: 10 lutego 2018

   Koń pewnie wzięła kasę i sie na wszystko zgadzała, teraz udaje wielce zdziwioną, żenada…

   • Przez: mpzp Zamieszczono: 11 lutego 2018

    Chyba się nie mylę, że wszyscy radni położyli krzyżyk na miejskiej zieleni zatwierdzając ten plan. Świadomie lub nieświadomie, oczywiście ktoś go przygotował i polecił. Boska wszechmoc kodeksu zagospodarowania przestrzennego nie pozwoli naprawić miasta. Dziesięć lat trwało przygotowanie tego dokumentu który załatwił wszystko na kolejne dziesięciolecia.

   • Przez: wyborca Zamieszczono: 11 lutego 2018

    3xA jeśli śledzisz działania radnych to powinieneś zauważyć, że jest to jedyna radna która podeszła poważnie do tematu ochrony środowiska. Zainteresowała władzę i społeczeństwo firmą Clif i nie tylko tą firmą. Kilka razy juz zadała pytanie co się dzieje z drzewami. Radny Pac raz zainteresował się drzewami rosnącymi w pobliżu jego domu ale nie na jego działce 🙂

   • Przez: MZ Zamieszczono: 12 lutego 2018

    Do AAA i Wycinka instytucją właściwą do wydawania zgód pozwoleń w zakresie tej spec ustawy był Wojewoda i właściwe Ministerstwo Rada Gminy a już Komisje nawet nie musiały zostać w tej sprawie poinformowane. Doczytajcie zanim napiszecie informacje. Mieszkańcy Rzozowa i dalszych miejscowości których grunty wywłaszczono próbowali wnosić uwagi ale niestety takie są zasady spec ustaw że dobro ogółu mieszkańców czy interes kraju jest ważniejsza. Z tego jaką uzyskałam informacje z ramienia gminy tą sprawą zajmował się jeden z Kierowników i to on posiadał komplet informacji dot. wycinki, które przekazywał władzom Gminy. Przytaczanie tutaj radnych i dyskusja jest zbędna.
    Radna Grażyna Koń zapytała podczas sesji ponieważ od początku swojej kadencji dba o interes mieszkańców z tego regionu i skutecznie walczy o pozostałości terenów zielonych na najbardziej zdegradowanych terenach Gminy – z tego co mi wiadomo robiła to nawet wcześniej nim została Radną walcząc o zabezpieczenie składowiska odpadów.
    Proponuję Pani Radnej wystąpić do redakcji o przedstawienie adresu e-mail i zgłosić ten fakt na policję jako pomówienie (odnośnie łapówki „cyt. wzięła kasę”).

    • Przez: archiwum Zamieszczono: 14 lutego 2018

     Oczywiście, że nie powinno się kogoś oskarżać bezpodstawnie. Współczuję radnej jeśli mieszka w bezpośrednim sąsiedztwie i wie, że tego co się stało nie da się odkręcić.
     By poznać prawdę należy cofnąć w czasie do lat kiedy zapadł wyrok, zaglądnąć do archiwum.
     VI zwyczajna sesja Rady Miejskiej w Skawinie 29 kwietnia 2015 r.
     https://youtu.be/2AjfoZBt9fc?t=7h28m8s
     Nie poznaliśmy odpowiedzi bo pewnie zadające pytania panie otrzymały je na piśmie, chyba nigdy nie pojawiły się na sesjach. Szkoda bo jedno pytanie dotyczyło tego czy brano pod uwagę inny przebieg linii.

    • Przez: Decyzja Zamieszczono: 15 lutego 2018

     16 grudnia 2014 roku Burmistrz MiG złożył wniosek o przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów leśnych o pow. 15,2945 ha po uzyskaniu pozytywnej opinii Małopolskiej Izby Rolniczej w Krakowie.
     W styczniu 2015 roku Marszałek Województwa wyraził zgodę motywujęc między innymi. Zmiana przeznaczenia planowanego obszaru na cele nierolnicze i nieleśne nie spowoduje znacznej straty potencjału produkcyjnego.

  • Przez: fan Zamieszczono: 11 lutego 2018

   Radni z sołectw mają dożywocie na tych posadach, jeszcze tego nie zauważyłeś? Radni miejscy są tłem w tej Radzie, są a jokoby ich nie było, może z powodu podziałów partyjnych. Nie ma radnych zabiegających o miasto i jego mieszkańców, raczej nie przypadkowo.

   • Przez: gmina Zamieszczono: 18 lutego 2018

    a jakiś ranking weteranów w radzie miejskiej? z 5 nazwisk nadłużej piastujących stołek radnego?

    • Przez: ranking Zamieszczono: 20 lutego 2018

     W rankingu prowadzą.
     4 kadencje w Radzie Miejskiej w latach 2002-2018 –
     Witold Grabiec, Artur Wątor, Anna Wąsowicz, Eugeniusz Zając, Ewa Masłowska.
     3 kadencje w RM – Marek Fugiel, Marcin Kuflowski, Małgorzata Zawartka, Norbert Rzepisko,

     • Przez: uczeń Zamieszczono: 23 lutego 2018

      … analfabeta czy nawalony ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *